Polska żywność podbije Kanadę dzięki CETA?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 03 grudnia 2016 13:01

Polska żywność podbije Kanadę dzięki CETA? Udział Polski w kanadyjskim imporcie rolno-spożywczym wynosi 0,26 proc./ fot. za Farmer

Jakie możliwości daje CETA, umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i Kanadą, polskiemu rolnikowi? Czy producenci żywności znad Wisły mają jakiekolwiek szanse w starciu z wysokoprzemysłowym rolnictwem Kanady? Eksperci mają wątpliwości, ale nasz eksport rolno-spożywczy do Kanady wzrósł o 60 proc. w ciągu czterech lat - czytamy w Farmerze.

Udział Polski w kanadyjskim imporcie rolno-spożywczym wynosi 0,26 proc. Polski eksport rośnie wprawdzie szybciej niż kanadyjski import do nas, co podkreśla WPHI, ale liczby nie imponują. Towary do Kanady wysyłało w ubiegłym roku 300 firm z Polski.

Znad Wisły do Kanady trafiły głównie czekolada i wyroby zawierające kakao (18,8 proc. eksportu). Polska jest czwartym największym eksporterem wieprzowiny, świeżej, schłodzonej lub zamrożonej (13,5 proc. eksportu). Następne były wyroby cukiernicze (6,6 mln dolarów, 8,2 proc. eksportu) i wreszcie - wódki, likiery i inne napoje alkoholowe za 4,7 mln dolarów, tu jesteśmy dziewiątym najważniejszym eksporterem, a 12. jeśli chodzi o piwo. Polska jest drugim dostawcą soku jabłkowego do Kanady, wartość jego sięgnęła 11,4 mln dolarów, piątym dostawcą warzyw mrożonych (2,7 mln dolarów), siódmym eksporterem przetworów kawy (1,6 mln dolarów).

Zdaniem Rafała Pawlaka, I Radcy WPHI w Montrealu, eksport może rosnąć na dwa sposoby - można zwiększać dostawy towarów, których Polska już jest w miarę zauważalnym dostawcą, tj. papierosy, mleko i śmietanę, grzyby, pieczarki, herbatę.

Drugim sposobem, podpowiadanym przez WPHI, jest rozwój eksportu produktów, których wysyłanie do Kanady było do tej pory z Polski niemożliwe, ale Kanada importuje je na potęgę od innych, także europejskich krajów, czyli - drobiu i jaj, mięsa wołowego, wędlin oraz truskawek, malin, porzeczek, jagód.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM