Polska żywność podbija nowe rynki

Autor: www.wyborcza.biz/www.sadyogrody.pl 18 maja 2015 09:57

Polska żywność podbija nowe rynki fot. shutterstock

Sposobem, uporem, wytrwałością - tym nasi producenci żywności zdobywają nowych odbiorców i utrzymują starych. Rosyjskie embargo na żywność znacznie osłabiło nasz eksport do tego kraju, ale bez Rosji i tak sobie radzimy - podaje wyborcza.biz.


W I kwartale polski eksport wyniósł 5,4 mld euro, o 5,5 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 roku. Żywność to trzeci towar eksportowany z Polski po maszynach i chemikaliach. Z zagranicy sprowadziliśmy mniej jedzenia, a nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła aż 1,7 mld euro, coraz więcej i więcej żywności sprzedajemy do Unii, która jest rynkiem trudnym, wymagającym i konkurencyjnym.  Jednak eksport do Rosji spadł aż o 69 proc., dla części towarów ten rynek może być już całkiem zamknięty na lata.

Marzec był rekordowym miesiącem w handlu zagranicznym żywnością. Wyeksportowaliśmy produkty za prawie 2 mld euro, o 11 proc. więcej niż w marcu 2014 roku. Zarówno marzec, jak i pierwszy kwartał porównujemy z czasem, kiedy jeszcze eksport do Rosji był dozwolony. Najwięcej sprzedajemy do Unii.

Poza Austrią, Danią, Finlandią i Słowacją do większości krajów UE eksport rośnie w tempie dwucyfrowym. Warto pamiętać, że tak jak Polacy zostali ze swoimi jabłkami i serami, których nie wypchnęli za wschodnią granicę, tak samo ze swoimi warzywami zostali Holendrzy, Hiszpanie, a z serami - Francuzi.

Czytaj więcej na www.wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM