Polscy sadownicy psują europejski rynek jabłek?

Autor: www.sadyogrody / freshplaza.com 05 lutego 2015 14:27

Polscy sadownicy psują europejski rynek jabłek? fot. shutterstock.com

Ceny, jakie osiągają nasze owoce na rynku europejskim są nie od przyjęcia przez holenderskich sadowników - podaje portal freshplaza.com.

- Musimy konkurować z jabłkami z Europy Wschodniej, a na rynkach zagranicznych jest to niewykonalne. Polscy eksporterzy zarabiają, sprzedając kilogram jabłek jedynie za ćwierć euro. Nawet posiadając owoce wysokiej jakości nie mamy szans na przebicie się, ponieważ na rynku cenowym jest tylko jedna rzecz, która się naprawdę liczy - twierdzi Michel Schrijnemakers, dyrektor grupy producenckiej Fruitveiling Zuid z Holandii.

- Sprzedaż jabłek jest beznadziejnie niska, z wyjątkiem odmiany Elstar. Około 90 proc. dostaw Elstar przeznaczone jest na rynek krajowy, na rynkach eksportowych panuje zastój. Bardzo dobre jabłka są sprzedawane z Polski za 25 eurocentów, a gorszej jakości za 15 centów. Te ceny są dla nas nieosiągalnie niskie i nie możemy z nimi konkurować - wzdycha Michel Schrijnemakers.

Cena odmiany Elstar na holenderskim rynku wynosi 50-60 euro centów za kilogram. Ceny odmian Jonagold i Boskoop rozpoczynają się od 30 euro centów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM