Polscy sadownicy promowali jabłka podczas konferencji prasowej w Moskwie

Autor: Związek Sadowników RP 25 lutego 2015 13:17

Polscy sadownicy promowali jabłka podczas konferencji prasowej w Moskwie fot. shutterstock.com

W centrum prasowym "Russia Today" (RIA Novosti) w Moskwie odbyła się konferencja podsumowująca 3-letnią kampanię informacyjno-promocyjną "Jabłka każdego dnia", realizowaną w Rosji i na Ukrainie. Kilkudziesięciu dziennikarzy wysłuchało podsumowania przebiegu i wyników akcji, które omówił Prezes Związku Sadowników RP - Mirosław Maliszewski.

- Kampania była prowadzona po wstępnej analizie, która wyraźnie wskazała te dwa kraje jako najlepsze miejsca do ulokowania rosnącej produkcji jabłek i gdyby nie wprowadzone zakazy miałaby tak jak w poprzednich latach udokumentowanie w postaci rekordowego eksportu. Jestem jednak pewien, że informacje, które przekazaliśmy naszym rosyjskim i ukraińskim partnerom - konsumentom i handlowcom - przyniosą efekty w przyszłości - powiedział Mirosław Maliszewski.

Informacje nt. kontroli upraw i certyfikatów jakości jakie muszą spełniać jabłka z UE, w tym z Polski, wysyłane na rynek Rosji przekazał ekspert z zakresu kontroli jakości produkcji – Dariusz Wiraszka - zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Polski system kontroli bezpieczeństwa żywności będącej przedmiotem eksportu spełnia surowe wymagania i gwarantuje bezpieczeństwo konsumentów - powiedział.

Pozytywne wrażenie na uczestnikach konferencji wywarł film „Polska jabłkami stoi”, który pokazał cały cykl produkcji jabłek w naszym kraju- doskonałe warunki glebowo-klimatyczne, nowoczesne technologie stosowane na plantacjach i w przechowalnictwie, sortowanie, pakowanie, warunki wysyłki.

Na koniec nastąpiła sesja pytań i odpowiedzi. Niektóre były dość prowokacyjne, np. te dotyczące wielkiej polityki i przyczyn wprowadzenia embarga. Polscy prelegenci udzielali bardzo stonowanych i merytorycznych wypowiedzi. Nie zabrakło też komentarzy odnoszących się do dotychczasowej (sprzed wprowadzenia embarga) współpracy.

Były też inne wypowiedzi, ale wszystkie idące w kierunku łagodzenia konfliktu i powrotu do prowadzenia dalszego biznesu. Atmosfera konferencji daje nadzieję, że polskie jabłka nadal mają w Rosji dobrą opinię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM