Pogoda we Włoszech i Hiszpanii wpływa na wzrost cen warzyw, także w Polsce

Autor: next.gazeta.pl 19 stycznia 2017 08:12

Pogoda we Włoszech i Hiszpanii wpływa na wzrost cen warzyw, także w Polsce fot. pixabay.com

Mróz we Włoszech i powodzie w Hiszpanii zniszczyły sporą część uprawianych tam warzyw. Kłopoty z dostawami i wzrost cen już martwią Brytyjczyków. Ale więcej za importowane warzywa mogą też zapłacić Polacy - podaje serwis next.gazeta.pl.

Południową Hiszpanię w grudniu dotknęły intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie. Bardzo źle sytuacja wyglądała między innymi w Murcji, gdzie opady były największe od 30 lat. Murcja to region, który dostarcza Europie zimą około 80 procent świeżych warzyw – podaje BBC. Pogoda dała się we znaki także Włochom, w które z kolei uderzyła fala mrozu i teraz Włosi sami będą musieli importować warzywa.

To już martwi Brytyjczyków - bo kupują za granicą połowę swoich warzyw i aż 90 procent owoców. Według ekspertów, problem dostępności i wyższych cen może dotyczyć zwłaszcza pomidorów, ogórków, papryki i cukinii. 

Ale więcej za świeże warzywa prawdopodobnie będą płacić też Polacy. Jak wylicza Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, w 2015 roku Hiszpania i Włochy odpowiadały za 23,3 proc. i 5,6 proc. polskiego importu warzyw ogółem, a w miesiącach zimowych ich udział sięgał aż 50 proc. 

Więcej na next.gazeta.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM