Podstawą sukcesu polskich borówek jest współpraca producentów (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 11 grudnia 2015 10:16

Podstawą sukcesu polskich borówek jest współpraca producentów (video) Dominika Kozarzewska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody

- Borówki są polskim towarem eksportowym bardzo znanym w świecie. Odnieśliśmy spory sukces stając się 3-4 globalnym producentem tego gatunku - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Dominika Kozarzewska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody.

Jak dodaje, czołowy producent borówek na świecie, czyli Stany Zjednoczone, sprzedaje owoce zbierane przy pomocy maszyn. Polacy postawili na zbiór ręczny, co plasuje nas w ścisłej czołówce światowych graczy.

Zdaniem Dominiki Kozarzewskiej, rynek borówki nadal będzie się rozwijał w naszym kraju, ale jest kilka warunków ku temu. Są to np.: kontynuacja działań promocyjnych na rynku na rynkach światowych, w tym w Azji. – W tej chwili spożycie borówek w Europie jest około 15 razy niższe niż w USA. Jest to zatem duże pole dla popisu dla działań promocyjnych – dodaje Kozarzewska.

-Kolejnym elementem jest poszukiwanie nowych rynków zbytu dla polskich borówek. Grupa Polskie Jagody już rozpoczęła ten proces, wysyłając w tym sezonie owoce na rynki azjatyckie. Uważamy, że te rynki są perspektywiczne, ale trzeba przyjrzeć się także rynkom bliskowschodnim – komentuje prezes grupy.

Podkreśliła także, że podstawowym czynnikiem sukcesu polskich borówek na świecie jest współpraca producentów. – To bardzo zintegrowane środowisko, które dzieli się wiedzą i doświadczeniem – dodaje Dominika Kozarzewska.

Jej zdaniem przyszłością jest jeszcze większa integracja producentów – nie tylko w grupy, ale także konsorcja i zrzeszenia grup.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM