Podatek handlowy nie wpłynie na ceny żywności w 2016 r.

Autor: PAP 10 grudnia 2015 08:18

Podatek handlowy nie wpłynie na ceny żywności w 2016 r. Rząd planuje wprowadzić podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego/ fot. shutterstock

Podatek handlowy nie będzie miał "znacznego" wpływu na ceny żywności w 2016 r. - ocenił Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jego zdaniem żywność w ciągu 2016 r. podrożeje o 1,5-2 proc.

- Jest prawdopodobieństwo, że sklepy "odbiją" podatek na cenach swoich produktów. Natomiast myślę, że nie będzie to dotyczyło artykułów codziennych, w tym żywności. Może się pojawić efekt wzrostowy, ale nie będzie on znaczny. Bariera popytu i duża konkurencja między sklepami będzie te wzrosty ograniczać - powiedział PAP Kowalski.

Rząd planuje wprowadzić podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. Ze wstępnego projektu ustawy wynika, że opodatkowane miałyby być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw. Ministerstwo Finansów, w najnowszym szacunku podało, że spodziewa się dochodów z tego tytuły na poziomie 2,5-3 mld zł rocznie. W listopadzie Henryk Kowalczyk, minister w Kancelarii Prezesa RM i przewodniczący Komitetu Stałego RM powiedział, że rząd jest "otwarty na dyskusję" nad kształtem podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.

Dyrektor Instytutu ocenia, że żywność w ciągu 2016 r. podrożeje o 1,5-2 proc.

- Ta dynamika nadal nie będzie duża, ale z pewnością będzie wyższa niż w tym roku. Wpływ będzie miał efekt bazy. Całoroczny wzrost prognozowałbym na poziomie 1,5-2,0 proc. - powiedział.

Z danych GUS wynika, że ceny w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" w okresie październik 2014 r. - październik 2015 r. wzrosły o 0,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM