PIORiN: Ustalono warunki eksportu polskich owoców i warzyw do Arabii Saudyjskiej

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORiN 12 czerwca 2015 13:31

PIORiN: Ustalono warunki eksportu polskich owoców i warzyw do Arabii Saudyjskiej www.shutterstock.com

Podczas wizyty w Królestwie Arabii Saudyjskiej przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówili kwestie związane z eksportem polskiej żywności do Arabii Saudyjskiej.

Podczas wizyty przeprowadzono rozmowy z Hamadem A. Al-Batshanem, wiceministrem rolnictwa Arabii Saudyjskiej, a także kierownictwem Saudyjskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (Saudi Food and Drug Authority – SFDA), który w Arabii Saudyjskiej odpowiada za dostęp zagranicznej żywności na tamtejszy rynek (SFDA odpowiada m.in. za kwestie fitosanitarne i w tym obszarze jest odpowiednikiem PIORiN).

W trakcie spotkań wyjaśniono szereg kwestii związanych z wymianą handlową pomiędzy oboma krajami, w tym wyjaśniono kwestie przepisów fitosanitarnych.

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest państwem dynamicznie rozwijającym się, ze stale powiększającą się liczbą ludności. Jednocześnie niekorzystne warunki klimatyczno-glebowe, a zwłaszcza ograniczone zasoby wodne, zmuszają ten kraj do ciągłego importu żywności, w tym żywności pochodzenia roślinnego.

W grupie tej oprócz importu zbóż konsumpcyjnych i innych komponentów służących do produkcji pasz, również ważny jest import świeżych owoców i warzyw. Niektóre z tych towarów, zwłaszcza zboża, są już obecnie eksportowane z Polski do Arabii Saudyjskiej w znacznych ilościach, jednak potrzeby Arabii Saudyjskiej są bardzo duże i nie ma przeszkód formalnych dla dalszej ekspansji Polski na ten wymagający rynek. 

W skład delegacji, która odbyła się w terminie 8-9 czerwca 2015 r., wchodzili również przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Państwowego Instytutu Weterynarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM