PIORiN: Turkmenistan otwarty na polskie owoce i warzywa

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORiN 20 marca 2015 12:07

PIORiN: Turkmenistan otwarty na polskie owoce i warzywa www.shutterstock.com

Turkmenistan jest zainteresowany współpracą w zakresie wymiany handlowej produktów pochodzenia roślinnego eksportowanych z Polski - informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

W przypadku eksportu świeżych owoców i warzyw wymagane jest przedstawienie przez eksportera zezwolenia importowego. Po spełnieniu warunków fitosanitarnych określonych przez Turkmenistan PIORiN wydaje świadectwo fitosanitarne dla eksportowanych towarów.

Jednocześnie wskazano, że produkty przetworzone pochodzenia roślinnego są zwolnione z wymogu posiadania zezwoleń importowych, jednakże powinny być zaopatrzone w świadectwa fitosanitarne.

Zgodnie z zasadami zewnętrznej kwarantanny roślin Turkmenistanu, wywóz przesyłek kwarantannowych jest dopuszczalny pod warunkiem załączenia importowych zezwoleń kwarantannowych wystawianych przez Państwową Służbę ds. Kwarantanny roślin Ministerstwa Rolnictwa Turkmenistanu. Ponadto do dokumentów transportowych należy dołączyć certyfikaty fitosanitarne, wystawione przez państwowe organa ds. kwarantanny i ochrony roślin państw - potwierdzające stan fitosanitarny materiałów kwarantannowych.

Przesyłki (materiały) kwarantannowe mogą być transportowane na terytorium Turkmenistanu wyłącznie w krytych izotermicznych i zaplombowanych wagonach, kontenerach samochodowych oraz samochodach – chłodniach. Plombowanie środków transportowych dokonywane jest przez przedsiębiorstwa transportowe po przeprowadzeniu kontroli fitosanitarnej.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Kłos, w dniach 16-18 marca 2015 r. towarzyszył Wicepremierowi, Ministrowi Gospodarki Januszowi Piechocińskiemu podczas wizyty w Turkmenistanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM