Pieczarki i jabłka to hity eksportowe Polski

Autor: www.sadyogrody.pl 17 listopada 2015 10:19

Pieczarki i jabłka to hity eksportowe Polski Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas/ fot. Żelazna Studio

Polskie owoce i warzywa znane są na całym świecie. Co je wyróżnia? Poza stosunkowo niską ceną. Wyjątkowy smak i wysoka jakość. Największym produktem eksportowym Polski z segmentu owoców są jabłka. Według danych Eurostatu eksport tych owoców od 2007 do 2014 roku zwiększył się wolumenowo w największym stopniu bo 2,4 krotnie osiągając wielkość 1,1 mln t. Było to jednak mniej niż rekordowa wielkość w 2013 r. – 1,23 mln t (-14 proc.), ze względu na mniejszy popyt ze strony Rosji wzmocniony w drugiej połowie 2014 roku embargiem.

Polskimi hitami eksportowymi w kategorii owoce i warzywa są jabłka i pieczarki. O polskich jabłkach zrobiło się wyjątkowo głośno po wprowadzeniu rosyjskiego embarga w sierpniu 2014 r. Po krótkiej panice sadowników zaraz po wprowadzeniu embarga okazało się, że polskie owoce z sukcesem podbijają kolejne rynki eksportowe.

Silnie rosnącą kategorią eksportową są również pieczarki – w analogicznym okresie ich sprzedaż zagraniczna z Polski wzrosła o 57 proc. do 204 tys. t. Jest to jednocześnie, drugi, pod względem wolumenu eksportu produkt, spośród wszystkich owoców i warzyw świeżych. Zdaniem analityków banku BGZ BNP Paribas wzrost sprzedaży zagranicznej pieczarek w ostatnich latach był możliwy dzięki wysokiemu popytowi na rynku wspólnotowym oraz zwiększeniu wywozu na rynek rosyjski. Rosyjskie embargo w 2014 roku nie spowodowało zahamowania dynamiki wzrostu, a ich eksport był o 11 proc. większy niż w 2013 r. Polska w ostatnich latach stała się największym w Unii Europejskiej eksporterem jabłek oraz pieczarek świeżych.

- Poza tym istotną część polskiego eksportu zajmuje wywóz kapust - w 2014 roku wyniósł on blisko 150 tys. t. W ostatnich latach na znaczenia nabierała jednak sprzedaż kapust innych niż biała i czerwona, w tym zwłaszcza kapusty pekińskiej. Dynamika wzrostu w latach 2008-2013 wyniosła ponad 77 proc. Za wzrost eksportu tej kategorii odpowiadał głównie chłonny rynek rosyjski. Wprowadzenie embarga spowodowało jednak, że w 2014 roku eksport zmniejszył się o 15 proc. r/r - dodaje Mariusz Dziwulski.

Ważna kategorią eksportową są również cebula oraz pomidory – w 2014 roku ich sprzedaż zagraniczna wyniosła odpowiednio 125 i 98 tys. t. Co ważne eksport tych kategorii także wykazuje tendencje do wzrostu, choć już zdecydowanie mniejsze niż w przypadku opisanych wcześniej produktów – informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Wysoką dynamiką wzrostu wykazuje natomiast eksport polskiej papryki. W ostatnich ośmiu latach zwiększył się on o 47 proc. do 16,5 tys. t, choć podobnie jak w przypadku wielu innych kategorii w 2014 roku nastąpiło załamanie dynamiki wywozu (-15 proc.) związane z rosyjskim embargiem.

Mariusz Dziwulski weźmie udział w debacie "Rynek owoców i warzyw" podczas konferencji Sady i ogrody na Narodowym, która odbędzie się 19 listopada na PGE Narodowy w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM