PGS: Suszone grzyby i owoce droższe niż przed rokiem

Autor: www.sadyogrody.pl 24 grudnia 2015 09:36

PGS: Suszone grzyby i owoce droższe niż przed rokiem Janusz Dąbrowski, dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej (PGS)

- W tym roku na przygotowanie wigilijnej kapusty z grzybami, barszczu i smakołyków z bakaliami wydamy więcej pieniędzy niż w 2014 r. - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Dąbrowski, dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej (PGS).

Przed samymi świętami Bożego Narodzenia sprawdziliśmy jak kształtują się na Praskiej Giełdzie Spożywczej ceny produktów, które są najczęściej używane do przygotowania popularnych świątecznych potraw.  

Średnia cena grzybów suszonych pakowanych w paczce o pojemności 0,02 kg kosztuje na Praskiej Giełdzie Spożywczej średnio 5,50 zł, podczas gdy rok temu trzeba było za nie zapłacić ok. 3,50 zł.

Z kolei za owoce suszone w paczce 250 gr trzeba obecnie zapłacić średnio 3 zł wobec 2,20 zł w 2014 r.

- Droższe są również orzechy włoskie. Obecnie ich średnia cena wynosi 8-20 zł/kg – w zależności od ich wielkości, podczas gdy w ubiegłym roku ich cena wahała się od 6-15 zł/kg - dodaje Janusz Dąbrowski z Praskiej Giełdy Spożywczej.

Kapusta kiszona podrożała z 2 zł do średniej ceny 2,5 zł/kg. Droższe są również ziemniaki, za które obecnie trzeba zapłacić średnio 1 zł/kg, podczas gdy rok temu za te warzywa trzeba było zapłacić 0,36 zł a dwa lata temu 1,30 zł/kg. Średnia cena buraków w ciągu roku wzrosła z 0,80 zł/kg w 2014 r. do 1,20 zł/kg w 2015 r.

Droższy niż przed rokiem na Praskiej Giełdzie Spożywczej jest również cukier i mąką Szymanowska.

Owoce i warzywa dostępne na Praskiej Giełdzie Spożywczej pochodzą w większości od lokalnych producentów z okolic takich miejsc jak m.in.: Góra Kalwaria, Zakroczym, okolice Mińska Mazowieckiego oraz Janowa k. Otwocka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM