PGS: Przed świętami owoce i warzywa droższe niż przed rokiem

Autor: www.sadyogrody.pl 18 grudnia 2015 08:28

PGS: Przed świętami owoce i warzywa droższe niż przed rokiem Na Praskiej Giełdzie Spożywczej owoce i warzywa są droższe niż przed rokiem/ fot. shutterstock

- W tym roku przed świętami na Praskiej Giełdzie Spożywczej wyższe niż przed rokiem są ceny warzyw gruntowych, których tegoroczny wzrost zaburzyła susza. Więcej niż rok temu trzeba zapłacić również za jabłka konsumpcyjne i niektóre owoce importowane a mniej za pomidory i ogórki spod osłon – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Dąbrowski, dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej (PGS).

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez warzywnej sałatki i cytrusów. Dlatego sprawdziliśmy jak kształtują się ceny owoców i warzyw na Praskiej Giełdzie Spożywczej, które często wykorzystuje się do przygotowania świątecznych potraw.   

Kapusta kiszona podrożała z 2 zł do średniej ceny 2,5 zł/kg. Droższe są również ziemniaki, za które obecnie trzeba zapłacić średnio 1 zł/kg, podczas gdy rok temu warzywa te kosztowały średnio 0,36 zł a dwa lata temu 1,30 zł/kg. Średnia cena buraków w ciągu roku wzrosła z 0,80 zł/kg w 2014 r. do 1,20 zł/kg w 2015 r.

Tańsze niż przed rokiem są natomiast pomidory i ogórki. Kilogram pomidorów kosztuje średnio 6 zł wobec 7,5 zł/kg w 2014 r. Z kolei średnia cena ogórków spadła z 7 zł/kg do 4,5 zł/kg.

Ceny importowanych owoców są porównywalne od cen sprzed roku. Średnia cena 1 kg bananów i pomarańczy wynosi obecnie 4 zł, podobnie jak w 2014 r. Z kolei mandarynki podrożały z 4 zł w 2014 r. do średniej ceny 4,5 zł/kg w tym roku. Za 1 kg cytryn trzeba obecnie zapłacić średnio 5 zł, rok wcześniej ich cena wynosiła ok. 4,5 zł.  

Z kolei ceny jabłek krajowych są obecnie dwa razy droższe niż przed rokiem. – Za jeden kilogram tych owoców trzeba zapłacić obecnie średnio 2 zł, podczas gdy rok wcześniej jabłka kosztowały 1 zł/kg – dodaje Janusz Dąbrowski.  

Owoce i warzywa dostępne na Praskiej Giełdzie Spożywczej pochodzą w większości od lokalnych producentów z okolic takich miejsc jak m.in.: Góra Kalwaria, Zakroczym, okolice Mińska Mazowieckiego oraz Janowa k. Otwocka.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM