PGS: Przed świętami najchętniej kupowane są owoce suszone i bakalie

Autor: www.sadyogrody.pl 15 grudnia 2014 08:25

PGS: Przed świętami najchętniej kupowane są owoce suszone i bakalie fot. shutterstock

- Na Praskiej Giełdzie Spożywczej zaczyna być widać wzmożone zainteresowanie produktami tzw. świątecznymi – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Dąbrowski, dyrektor promocji Praskiej Giełdy Spożywczej.

- Najchętniej kupowanymi produktami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia na PGS są owoce suszone i bakalie – zapewnia Janusz Dąbrowski.

Co ciekawe w tym okresie dużym zainteresowaniem cieszą się również truskawki hiszpańskie za które trzeba zapłacić 20 zł za 0,5 kg.

Mimo wszystko handlujący na PGS zgodnie przyznają, że grudzień tego roku nie jest specjalnie owocny jeśli chodzi o wielkość sprzedaży. - Jeszcze 5-10 lat temu można było mówić o tzw. boomie handlowym w grudniu, przed świętami. W tym roku ta sprzedaż jest  umiarkowana – przyznaje Janusz Dąbrowski.

Od początku do 12 grudnia na PGS średnia cena chrzanu wzrosła z 5 do 8 zł.kg. Z kolei ogórek świeży szklarniowy zdrożał ze średniej ceny 4,50 zł o 5 zł. Z kolei z 1 zł do 0,70 zł staniał w tym okresie czosnek. Spadek ceny jest związany z tym, że na rynku jest duża podaż tego warzywa.

Z kolei ceny pomidorów, selera, marchwi czy pietruszki utrzymują się od kilku tygodni na tym samym poziomie na PGS. Powód?

- Spadły ceny paliwa więc koszty transportu są niższe a do tego nie ma dużego mrozu więc koszty przechowywania również nie wzrosły – dodaje Janusz Dąbrowski.

 Na Praskiej Giełdzie Spożywczej  12 grudnia średnia cena orzechów włoskich, tych drobniejszych, wynosiła 8 zł/kg, nieco większych już 11 zł/kg, orzechy laskowe kosztowały średnio 12,5 zł/kg. Pomarańcze kosztowały średnio 3,30 zł/kg, mandarynki 3,50 zł a średnia cena bananów wyniosła 3,80 zł/kg.

Owoce i warzywa dostępne na Praskiej Giełdzie Spożywczej pochodzą od lokalnych producentów z takich miejsc jak m.in.: Góra Kalwaria, Zakroczym, okolice Mińska Mazowieckiego oraz Janowa k. Otwocka.

Handel na giełdzie skupia się głównie na takich sektorach jak: mięso i jego przetwory, nabiał, owoce i warzywa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM