Peru zwiększa eksport borówki amerykańskiej

Autor: www.sadyogrody.pl/www.fruit-inform.com 16 stycznia 2018 12:37

Peru zwiększa eksport borówki amerykańskiej fot. shutterstock.com

Według Stowarzyszenia Producentów Borówki z Peru, w ubiegłym roku wywóz owoców borówki wynosił 41 tysięcy ton, podczas gdy w 2016 r. jedynie 26 tysięcy ton – podaje fruit-inform.com.

Według ekspertów, w 2017 roku eksport borówek w wartościach pieniężnych wyniósł 351 milionów USD, czyli o 46 proc. więcej niż w roku 2016 (240 milionów USD). Ponadto należy zauważyć, że wzrost podaży borówki w kategoriach pieniężnych pozwolił temu sektorowi stać się jednym z głównych segmentów eksportu owoców i warzyw w tym kraju, wraz z winogronami, szparagami i awokado.

Głównym rynkiem zewnętrznym dla peruwiańskich borówek tradycyjnie były Stany Zjednoczone, import 44 proc. ogólnej liczby przesyłek. Niemniej udział USA w eksporcie ogółem był niższy niż w 2016 r. (56 proc.). Jednocześnie Holandia i Wielka Brytania w 2017 roku stały się coraz ważniejszymi rynkami dla borówki z Peru – odpowiednio importowano 26 proc. i 11 proc. ogólnej liczby przesyłek. Podczas gdy w 2016 roku łączny udział tych krajów nie przekraczał 2 proc.

Należy również zauważyć, że w bieżącym sezonie Chiny po raz pierwszy otworzyły swój rynek dla peruwiańskiej borówki (10 proc. całkowitego eksportu). Według ekspertów Stowarzyszenia, w przyszłości Chiny mają szansę stać się drugim największym importerem tego produktu z Peru.

Peruwiańskie borówki eksportowane są od sierpnia do maja.Według prognoz, w sezonie 2017/18 Peru wyśle na rynki zewnętrzne ok. 44 tys. ton owoców tego gatunku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM