Padł rekord w zapasach jabłek w Polsce

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 10 lutego 2016 10:12

Padł rekord w zapasach jabłek w Polsce zapasy jabłek w Polsce na początku stycznia br. wyniosły 1,3 mln t; fot. shutterstock.com

- Według danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), zapasy jabłek w Polsce na początku stycznia br. wyniosły 1,3 mln t i były o 1,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Oznacza to, że ukształtowały się na rekordowym poziomie, biorąc pod uwagę ten okres. Dla porównania na początku grudnia 2015 r. zapasy w Polsce były o 2,4 proc. wyższe r/r i wynosiły 1,5 mln t. – podaje Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Dziwulski zwraca uwagę, że obserwując dane WAPA dotyczące miesięcznych zmian zapasów krajowych, można wywnioskować, że handel jabłkami pod koniec 2015 roku wyraźnie przyspieszył. Według danych Eurostatu łączny eksport jabłek z Polski od lipca do października 2015 wyniósł niespełna 96 tys. t i był o 24 proc. niższy niż rok wcześniej. O 62 proc. do 24 tys. t spadła sprzedaż jabłek do krajów pozaunijnych, szczególnie do Białorusi, która w minionym sezonie była największym odbiorcą krajowych jabłek.

- W grudniu minionego roku (2015), według Stowarzyszenia WAPA, rozdystrybuowano w kraju 196 tys. t zapasów tych owoców (łącznie do przetwórstwa, na rynek krajowy i eksport). Dla porównania, z danych WAPA wynika, że w grudniu 2014 r. sprzedano 182 tys. t czyli o 7,7 proc. mniej. Jeśli wierzyć prezentowanym liczbom, byłaby to zarazem najwyższy poziom sprzedaży jabłek w grudniu w okresie minionej dekady – przyznaje analityk BGŻ BNP Paribas.

Jeśli chodzi o wszystkie monitorowane przez WAPA kraje UE-28, zapasy na początku stycznia br. wyniosły 4,4 mln t i były o 1,8 proc. niższe niż przed rokiem. Mariusz Dziwulski podkreśla, że w największym stopniu za spadek zapasów r/r odpowiadały Włochy (-6,4 proc. [-89 tys. t]), Niemcy (-8,3 proc. [-31 tys. t]) oraz Hiszpania (-10,9 proc. [-22 tys. t]). Mimo znacznego spadku, w styczniu br. we Włoszech odnotowano największy poziom zapasów wśród krajów UE. Z kolei w grudniu 2015 r. najwyższymi zapasami w UE charakteryzowała się Polska. Największy wzrost zapasów odnotowała natomiast Francja. Sprzedaż jabłek w pozostałych krajach UE odbywa się również wolniej niż rok wcześniej.

- Według WAPA w krajach Unii Europejskiej poza Polską sprzedano 461 tys. t jabłek - o 1,3 proc. mniej niż a analogicznym okresie przed rokiem. Najbardziej spadek popytu widoczny jest w przypadku Włoch - w grudniu 2015 r. ich zapasy zmniejszyły się o 173 tys. t, podczas gdy w grudniu rok wcześniej sprzedaż wyniosła 198 tys. t (spadek o 12 proc.) – dodaje Dziwulski.

Jak wynika z analiz BGŻ BNP Paribas, wysoki poziom zapasów jabłek w kraju przekłada się na dość niskie ceny jabłek. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w styczniu br. przeciętna cena skupu tych owoców (liczona na podstawie notowań tygodniowych) wyniosła średnio 1,08 zł/kg i była o 1 proc. niższa niż w grudniu a także o 3 proc. niż w listopadzie ubiegłego roku. Spadek cen, jeśli chodzi o styczeń, obserwowany był, biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, jedynie w dwóch poprzednich sezonach, charakteryzujących się relatywnie wysokim poziomem zapasów, a także stosunkowo niskim popytem na te owoce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM