Określono wymagania fitosanitarne dla eksportu jabłek do Chin

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORIN 21 czerwca 2016 12:40

Określono wymagania fitosanitarne dla eksportu jabłek do Chin Podpisanie protokołu bilateralnego było ostatnim i kluczowym elementem trwającej od sierpnia 2014 r. procedury oceny analizy ryzyka fitosanitarnego, w odniesieniu do eksportu owoców świeżych jabłek z Polski do Chin. / fot. shutterstock

W dniu 20 czerwca 2016 r. w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Jurgiel i Minister Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) Zhi Shuping podpisali Protokół w sprawie wymagań fitosanitarnych dla eksportu jabłek z Polski do Chin.

Podpisanie protokołu bilateralnego było ostatnim i kluczowym elementem trwającej od sierpnia 2014 r. procedury oceny analizy ryzyka fitosanitarnego, w odniesieniu do eksportu owoców świeżych jabłek z Polski do Chin. Dokument ten ustala warunki na jakich eksport może być realizowany.

Zgodnie z postanowieniami Protokołu, na eksport z Polski do Chin będą mogły być kierowane wyłącznie jabłka wyprodukowane oraz przechowywane i pakowane w miejscach zarejestrowanych przez PIORiN na potrzeby takiego eksportu.

Wszystkie zarejestrowane sady powinny stosować dobrą praktykę rolniczą, obejmującą utrzymanie odpowiednich warunków fitosanitarnych w sadzie, z uwzględnieniem działań zapobiegających występowaniu agrofagów istotnych (kwarantannowych) dla Chin.

Ustalone są również warunki przechowywania, sortowania i pakowania owoców, w sposób zapobiegający rozwojowi chorób przechowalniczych lub wtórnego porażenia przez szkodniki. Ponadto opakowania muszą być odpowiednio oznakowane w celu zapewnienia identyfikowalności miejsca produkcji, przechowywania i pakowania owoców.

Dodatkowo przed pierwszym sezonem eksportowym PIORiN i AQSIQ dokonają wspólnie audytu wybranych losowo zarejestrowanych sadów i pakowalni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM