Od czego będą zależeć tegoroczne ceny truskawek?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 19 maja 2016 08:54

Od czego będą zależeć tegoroczne ceny truskawek? Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ / fot. PTWP

- Sytuacja cenowa w sektorze truskawek świeżych w sezonie bieżącym będzie uzależniona od wielkości produkcji w Polsce. Według ocen GUS, silne mrozy w styczniu, przy braku okrywy śnieżnej spowodowały uszkodzenia w wielu plantacjach truskawek, co może mieć to w pewnym stopniu wpływ na poziom zbiorów - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że przygruntowe przymrozki, które wystąpiły w kwietniu, nie wyrządziły istotnych szkód na plantacjach owoców jagodowych. Jednak oprócz czynników podażowych na rynek truskawek wpływać będzie popyt na te owoce.

- W kontekście rynku konsumpcji bezpośredniej ważnym czynnikiem jest eksport, który w minionym roku znajdował się pod silnym oddziaływaniem rosyjskiego embarga. Polski eksport truskawek, który w ostatnich latach rozwijał się dość dynamicznie głównie ze względu na wzrost sprzedaży na rynek rosyjski, w 2015 r. zmniejszył się o blisko 17 proc. w stosunku do 2014 r. do poziomu 16,4 tys. t. Obowiązujący wciąż zakaz będzie miał prawdopodobnie negatywny wpływ na rynek i ceny truskawek także w 2016 r. - komentuje analityk.

Według niego, duży wpływ na kształtowanie się cen tych owoców będzie miała sytuacja w sektorze przetwórczym. - Wysokie zapasy i niskie ceny mrożonek nie będą sprzyjać wzrostom cen truskawek w skupie. Popyt na truskawki mrożone w Unii Europejskiej jest relatywnie słaby – przyznaje.

- Warto jednak zwrócić uwagę, że pierwsze truskawki konsumpcyjne pochodzące z Polski w sezonie bieżącym notowały ceny wyższe niż przed rokiem. Z monitoringu cen MRiRW wynika, że średnia cena truskawek na rynkach hurtowych (Bronisze, Lublin) w drugim tygodniu maja br. wyniosła 18,25 zł/kg i była o 35 proc. wyższa niż rok wcześniej. Różnice cenowe mogą wynikać jednak z opóźnień w wegetacji, na które wskazywał GUS, nie muszą natomiast oznaczać trwałego trendu – podsumował Mariusz Dziwulski.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM