Nowe rynki zbytu nadal nie wypełniają luki po rosyjskim rynku

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 11 lipca 2016 11:24

Nowe rynki zbytu nadal nie wypełniają luki po rosyjskim rynku Jest szansa, że coraz więcej jabłek z polskich sadów będzie wyjeżdżać do Afryki, czy Azji, ale to wiąże się z kolejnymi inwestycjami / fot. shutterstock

Skutki rosyjskiego embarga na owoce dopiero teraz dotkliwie odczuwają polscy sadownicy. Nowe rynki zbytu nadal nie wypełniają tej luki - podaje strefaagro.pl.

Jak mówi Janusz Kubiak, prezes Grupy Producentów IDEALSAD z miejscowości Kamieńszczyzna, pojawiają się nowe rynki zbytu jabłek, ale owoce z tegorocznej produkcji musimy na razie zagospodarować na bliższych rynkach. 

Jest szansa, że coraz więcej jabłek z polskich sadów będzie wyjeżdżać do Afryki, czy Azji, ale to wiąże się z kolejnymi inwestycjami (np. zakupem urządzeń do woskowania owoców, by ograniczyć transpirację, czyli zmniejszenie ubytku masy owoców oraz poprawić ich trwałość przechowalniczą). Kubiak dodaje, że to wymaga czasu, pieniędzy, wizji, dopasowania do istniejącej infrastruktury. 

Polscy sadownicy nie poddają się i wciąż szukają nowych rynków zbytu. Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach uważa, że to ciekawy, nośny temat, ale jest zaledwie „jaskółką”. Dodaje, że grupa sprzedaje jabłka do Afryki, ale na razie brakuje odpowiedniego asortymentu, by zapewnić ciągłość dostaw. - Zatem te nowe kierunki, to wciąż tylko epizody w polskim eksporcie. Gdyby trafiało tam co najmniej sto tysięcy ton jabłek rocznie, to miałoby to przełożenie na ceny. Przypuszczam, że nie ma nawet 50 tysięcy ton, więc przetwórcy wykorzystują trudną sytuację i manipulują rynkiem. Ponadto wiedzą, że w przypadku jabłek przemysłowych, jeśli sadownik ma do wyboru - wyrzucić tony jabłek lub dostać osiemnaście groszy za kilogram, to wybierze to drugie - tłumaczy. 

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM