Niskie ceny jabłek wpływają na znaczący spadek opłacalności produkcji

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 06 kwietnia 2016 12:54

Niskie ceny jabłek wpływają na znaczący spadek opłacalności produkcji W II połowie marca cena jabłek była już o 7 proc. niższa niż przed rokiem; fot. pixabay.com

- Ceny jabłek deserowych w Polsce w I kwartale 2016 r. utrzymywały się na stosunkowo stabilnym sezonie. Z danych IERiGŻ-PIB (za Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) wynika, że przeciętna cena jabłek w marcu br. wyniosła 1,05 zł/kg w porównaniu do 1,08 zł/kg i 1,05 zł/kg odpowiednio w styczniu i w lutym. O ile do połowy marca br. poziom cen przewyższał ten odnotowany przed rokiem, o tyle w drugiej połowie miesiąca nastąpiło odwrócenie relacji cenowych – zwraca uwagę Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Z danych zaprezentowanych przez MRiRW wynika, że w dwóch ostatnich tygodniach marca cena jabłek była już o 7 proc. niższa niż przed rokiem.

- Należy przypomnieć, że w marcu 2015 r. ceny jabłek zaczęły dość dynamicznie wzrastać, na co przełożyły się malejące zapasy jabłek. Na zmiany te pozytywnie wpływało ożywienie w handlu zagranicznym oraz wycofanie części produkcji z rynku w ramach unijnego programu pomocy dla producentów. Do obecnej stagnacji cenowej przyczynia się osłabienie popytu eksportowego przy utrzymujących się dość wysokich zapasach jabłek na rynku krajowym – komentuje Mariusz Dziwulski.

Analityk zwraca uwagę, że przeciętne ceny jabłek w marcu br. były niższe w porównaniu do tych odnotowanych jesienią ub. r. - Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w marcu br. przeciętna cena netto jabłek w skupie krajowym ukształtowała się odpowiednio na poziomie o 7 i 5 proc. niższym niż w październiku oraz listopadzie 2015 r. Brak sezonowych wzrostów cen oznacza, biorąc pod uwagę koszty przechowywania, spadek opłacalności sprzedaży tych owoców w dwóch minionych kwartałach – dodaje Mariusz Dziwulski.

W drugim kwartale br. poziom cen jabłek uzależniony będzie od popytu eksportowego. - Biorąc pod uwagę dotychczasowy stan zapasów, a także zakładając wycofanie z rynku 290 tys. t jabłek w ramach unijnej pomocy, oznaczałoby to, że dla wzrostu cen konieczne jest znaczne przyspieszenie sprzedaży zagranicznej jabłek – podkreśla ekspert Banku BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM