Nie należy spodziewać się wyższych cen za jabłka

Autor: Agrobiznes w TVP 02 marca 2016 15:42

Nie należy spodziewać się wyższych cen za jabłka Ta wiosna będzie zupełnie inna niż ubiegłoroczna, kiedy to w marcu cena jabłek przekraczała ponad 2 zł/kg/ fot. shutterstock

Ilość porażająca, przyszłość przerażająca. Na rynku jabłek coraz więcej problemów i chociaż owoce w większości ukryte są jeszcze w chłodniach z kontrolowaną atmosferą to już niedługo sytuacja może się wymknąć spod kontroli – informuje Agrobiznes w TVP.

Na razie chłodnie szczelnie zamknięte. Sadownicy cierpliwie czekają a i zainteresowania nie ma wielkiego. Eksport kuleje i jak mówią eksperci, trudno będzie zastąpić tak chłonny rynek jak Rosja.

Ta wiosna będzie zupełnie inna niż ubiegłoroczna, kiedy to w marcu cena jabłek przekraczała ponad 2 zł/kg. Dziś owoce najbardziej pożądanych odmian nie kosztują więcej jak 1,70 zł/kg, choć najczęstsze ceny sięgają 1 zł/kg.

Jak oceniają specjaliści wyższych stawek spodziewać się nie należy. Zapasy jabłek szacowane są na rekordowym poziomie 1,3 mln ton. Trudno będzie zagospodarować takie ilości w dobrych cenach.

W tej sytuacji jabłka deserowe będą musiały trafić na przemysł? Na razie wiele na to wskazuje. Zachód pilnuje swoich rynków zbytu, na Wschód też trudno cokolwiek sprzedać. Słaby rubel sprawia, że przy takim kursie handel jest nieopłacalny bo kto kupi jabłka za które trzeba zapłacić kilkadziesiąt razy więcej niż w Polsce.  

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM