Nastał dobry czas dla polskich sadowników

Autor: Agrobiznes TVP 23 kwietnia 2015 15:01

Nastał dobry czas dla polskich sadowników fot. shutterstock.com

Rosną ceny jabłek, rośnie eksport. Sadownicy nie powinni narzekać, ponieważ zainteresowanie jabłkami jest duże, a wygląda na to, że dziś rosyjskie embargo paradoksalnie pomaga, jednak tylko tym, którzy nie spanikowali i zebrali owoce – podano w programie "Agrobiznes" w TVP.

Ruch w chłodniach nie słabnie, bo po owoce zgłaszają się sami kontrahenci. Najważniejsze dla naszych sadowników jest to, że jabłka można sprzedać po godziwej cenie.

Cena jabłek eksportowych sięga już 1,50 zł/kg. Za dobrą ceną być może stoi unijny system wsparcia i możliwość wycofania z rynku owoców. Wielu rolników albo nie zbierało jabłek w ogóle, albo wysyłało je do instytucji charytatywnych. Zdaniem Agencji Rynku Rolnego pieniądze, za oddanie jabłek do instytucji charytatywnych systematycznie są wypłacane. Niedługo, trafią na konta wszystkich rolników.

Jednocześnie zdobywamy nowe rynki zbytu. Jesienią spodziewamy się wizyty chińskich inspektorów, którzy być może dopuszczą polskie jabłka na tamtejszy rynek. Staramy się także o zwiększenie eksportu do krajów Afryki Północnej, Kanady czy Arabii Saudyjskiej.

Wygląda na to, że Rosjanie embargiem sami sobie zaszkodzili, z powodu znacznych podwyżek cen.

Część sadowników zapowiada zmianę profilu produkcji i przestawienie się na produkcję owoców z przeznaczeniem na inne rynki niż wschodnie. Są też tacy, którzy liczą, że mimo kłopotów handel na wschód utrzyma się.

Więcej w programie „Agrobiznes” w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM