Na rynku jabłek stagnacja. Ceny nadal bardzo niskie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 06 marca 2016 10:40

Na rynku jabłek stagnacja. Ceny nadal bardzo niskie Nastroje zarówno wśród sadowników, jak i przedstawicieli branży wraz z nowym rokiem nie były optymistyczne/ fot. sadyogrody.pl

W tym roku sytuacja na rynku jabłek zapowiadała się tragiczne. Wraz z początkiem roku nie było ani zainteresowania jabłkami, ani zadowalających za nie cen. Obecnie sytuacja wygląda nieco lepiej. Od połowy lutego eksport jabłek nabrał rozpędu, tylko co z tego, jak ceny pozostawiają wiele do życzenia?

Nastroje zarówno wśród sadowników, jak i przedstawicieli branży wraz z nowym rokiem nie były optymistyczne. Obawiano się braku popytu eksportowego i niskich cen. Jednak jak się okazuje, popyt nieco ruszył ale ceny w dalszym ciągu niskie.

Jednak powiedzenie o szklance do połowy pustej lub pełnej w tym wypadku jest idealnym porównaniem. Przecież w tym roku ceny za jabłka są wyższe niż w zeszłym roku o tej porze. Owszem są, jednak nie jest to pocieszeniem dla sadowników, zwłaszcza tych, którzy w zeszłym roku sprzedali je za bezcen, a i w tym okazuje się, że nie zarobią.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl mimo nieco zwiększonego popytu eksportowego (w porównaniu do początku roku) na jabłka deserowe ceny nadal pozostają niskie. Na Mazowszu – w rejonie grójeckim – oscylują między 70-85 gr/kg w zależności od wielkości i odmiany. Za bardziej pożądane odmiany takie jak Golden czy Gala można otrzymać ponad 1 zł/kg.

Jak się okazuje sytuacja na rynkach hurtowych również nie wygląda lepiej. Mimo, że można zauważyć zainteresowanie ze strony kupców, to ceny również nie osiągają wysokich poziomów i wahają się między 10-15 zł za skrzynkę 15 kg. Ten najwyższy pułap cenowy osiągają owoce najwyższej jakości i klasy.

Jak apelują eksperci zapasy jabłek w Polsce są nadal wysokie i należy stopniowo je uwalniać. Według nich nie ma co liczyć na wzrost cen w miesiącach wiosennych, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM