MRiRW: Polska zwróciła się do KE o działania dot. zniesienia embarga

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 12 maja 2016 08:13

MRiRW: Polska zwróciła się do KE o działania dot. zniesienia embarga Coraz częściej słychać głosy dotyczące ocieplenia stosunków z Rosją, co z pewnością poprawiłoby sytuację w wielu gospodarstwach / fot. shutterstock

Tegoroczna sytuacja w branży sadowniczo-ogrodniczej nie należy do łatwych. Pierwszy rok po wprowadzeniu embarga - mimo wielu obaw - był zaskakujący. Kolejny upływa pod znakiem rozczarowań. Coraz częściej słychać głosy dotyczące ocieplenia stosunków z Rosją, co z pewnością poprawiłoby sytuację w wielu gospodarstwach. Czy ministerstwo rolnictwa podziela tą opinię?

Jak mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego MRiRW, mając na względzie fakt, że rosyjski zakaz importu dotyczy całej Unii Europejskiej, rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie warunków wznowienia handlu, w imieniu wszystkich państw członkowskich, w tym Polski, powinna prowadzić, zgodnie z kompetencjami, Komisja Europejska. Wynegocjowane przez KE warunki handlu powinny być równe i jednolite dla wszystkich państw członkowskich UE.

- Polska zwróciła się do KE o podjęcie pilnych działań w skali UE prowadzących do zniesienia embarga i ponownego otwarcia rynku rosyjskiego na produkty rolne UE. Jednocześnie Polska podkreślała, że proces ten wymaga jednolitego podejścia w odniesieniu do wszystkich państw UE i całego rynku unijnego oraz solidarności krajów UE – przyznaje.

Jednocześnie MRiRW podkreśla, że zamknięcie rosyjskiego rynku w sierpniu 2014 r. stało się impulsem do podjęcia intensywnych starań o pozyskanie nowych alternatywnych rynków zbytu dla polskich produktów rolnych. - Dzięki współdziałaniu ministerstwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przy współpracy z innymi instytucjami polskiej administracji, polscy przedsiębiorcy uzyskali dostęp do atrakcyjnych, choć niekiedy bardzo odległych rynków – komentuje.

Jednakże MRiRW liczy na powrót polskich towarów na rynek rosyjski, którego atrakcyjności wynikającej z potencjału popytowego, bliskiego sąsiedztwa, a także dotychczas funkcjonujących relacji między przedsiębiorcami, nie można nie doceniać.

- Niemniej jednak, w opinii resortu rolnictwa dzięki dokonaniu dywersyfikacji eksportu rolnego, polscy producenci przestali być „uzależnieni” od Rosji jako odbiorcy polskiej żywności. Ulokowanie polskich produktów rolno-spożywczych na nowych rynkach zbytu stało się naszym atutem, zapewniającym lepszą pozycję w ewentualnych przyszłych negocjacjach z Federacją Rosyjską – skomentowała dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM