Modernizacja sadów pozwoli polskim sadownikom podbić Azję

Autor: www.wyborcza.biz/www.sadyogrody.pl 08 marca 2016 10:46

Modernizacja sadów pozwoli polskim sadownikom podbić Azję Najważniejsza jest jednak przebudowa struktury sadów, bez tego nie uda się nam wejść na nowe rynki/ fot. shutterstock

Nadchodzi trzeci sezon sadowniczy bez rynku rosyjskiego. Program wycofywania nadmiaru jabłek się kończy, magazyny puchną, a rolnicy muszą wymieniać drzewka w sadach na nowe gatunki - podaje wyborcza.biz.

Polscy sadownicy zerkają na kolegów z Włoch, którzy radzą sobie lepiej od Polaków, bo ich struktura eksportu jest bardziej rozdrobniona. Jak mówi Mirosław Maliszewski kierujący Związkiem Sadowników RP, zarazem poseł PSL na łamach wyborcza.biz zmusiliśmy ich do tego sami, wypchnęliśmy Włochów z Rosji, nie byli w stanie z nami konkurować. Dodaje, że zdecydowali się więc na modernizację sadów i skierowali się na rynki azjatyckie.

Maliszewski tłumaczy, że najważniejsza jest jednak przebudowa struktury sadów, bez tego nie uda się nam wejść na nowe rynki. W ostatnich latach gusty konsumentów się zmieniły. Ci z Unii wybierają głównie bardzo twarde słodko-kwaśne jabłka, "trzaskające w zębach". Ci z Azji, którą chcieliby podbić Polacy, decydują się niemal wyłącznie na jednokolorowe, słodkie.

Czytaj więcej na wyborcza.biz. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM