Mniej jabłek, ale wysokie ceny rekompensują straty

Autor: Puls Biznesu 14 marca 2018 09:10

Mniej jabłek, ale wysokie ceny rekompensują straty fot. shutterstock

Jak podaje Puls Biznesu, z dramatu niedoboru jabłek zrodził się czas oddechu dla sadowników. My mamy się w miarę dobrze w przeciwieństwie do wielu branż z nami współpracujących — twierdzą producenci owoców.

-Ten sezon miał być największą katastrofą sadowniczą od 30, a nawet 50 lat. Pod koniec maja 2017 r. producenci jabłek informowali o ogromnych stratach w sadach z powodu przymrozków i mrozów. Przez kolejne miesiące z różnych stron również było słychać o zbiorach mniejszych, o małe lub duże, ale zawsze kilkadziesiąt procent, i bardzo złej sytuacji sadowników. Były też głosy tonujące to czarnowidztwo- podaje Puls Biznesu.

Większość polskich sadowników wyraża opinię, że wysoka cena jabłek rekompensuje mniejszy sprzedany wolumen.

Michał Lachowicz, szef grupy producentów owoców La-Sad na łamach Pulsu Biznesu przyznaje, że w zeszłym roku o tej porze za 1 kg jabłek konkretnych odmian dostawano 0,8 zł, teraz 2 zł, a zebrano 60 proc. tego, co w poprzednim sezonie.

Zbigniew Chołyk z LubApple dodaje, że to tak naprawdę sezon, w którym po 3-4 ciężkich latach sadownicy w końcu łapią oddech. Ale też u nas były stosunkowo małe straty, bo sięgające 20-25 proc., zaś ceny są dwukrotnie wyższe niż rok temu. Podkreśla, że są jednak rejony Polski, które potraciły nawet 50 proc. zbiorów.

I zaznacza, że producenci mają mniej owoców, a podpisane kontrakty trzeba wypełnić. - Odbiorców zdobywaliśmy długo, więc nie chcemy ich utracić przez niedostarczenie towaru. I to jest ta zła strona tego sezonu. Próbujemy ratować się zakupem, ale z powodu pogody ucierpiała cała sadownicza Europa — mówi Zbigniew Chołyk.

Więcej w Pulsie Biznesu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM