Minister Sawicki na EXPO w Mediolanie. Będzie promował polską żywność

Autor: PAP 03 czerwca 2015 09:07

Minister Sawicki na EXPO w Mediolanie. Będzie promował polską żywność Marek Sawicki - minister rolnictwa; fot. PTWP

Minister rolnictwa Marek Sawicki będzie uczestniczył 3-4 czerwca w Międzynarodowym Forum Rolniczym, które odbędzie się w ramach Światowej Wystawy EXPO 2015 w Mediolanie (Włochy). Forum zorganizowane pod hasłem "Od Expo Mediolan 2015 w przyszłość: rolnictwo dla wyżywienia planety", jest jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej wystawy EXPO w Mediolanie.

W Forum wezmą udział ministrowie rolnictwa państw - uczestników EXPO 2015, a jego gospodarzem będzie minister polityki rolnej, żywnościowej i leśnej Włoch Maurizio Martina (we współpracy z włoskim MSZ i w porozumieniu z FAO). W obradach udział potwierdzili m.in. ministrowie rolnictwa: Kamerunu, Meksyku, Emiratów Arabskich, Kuby, Gruzji, Irlandii, Somalii, Egiptu, Urugwaju, Iranu, Nowej Zelandii, Mołdawii, Hiszpanii, Tajlandii, Korei Południowej, Republiki Kongo (Brazzaville), Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Mozambiku, Rumunii, Brazylii.

Podczas Forum dyskusja będzie dotyczyła trzech osi tematycznych, którym poświęcone zostaną poszczególne sesje: "Rolnictwo, żywność i rozwój", "Rolnictwo, żywność i kultura" oraz "Rolnictwo, żywność i bezpieczeństwo żywności".

Jak poinformował PAP resort rolnictwa, minister Sawicki weźmie udział w czwartek w panelu dyskusyjnym, podczas którego będzie mówił o znaczeniu sektora rolnego i żywnościowego dla rozwoju kraju.

Na zakończenie obrad Forum ma przyjąć dokument zwany Kartą Mediolańską, w którym podjęte zostaną zobowiązania wynikające z podstawowego prawa każdego człowieka do żywności, w tym również deklaracja do podejmowania wspólnych działań mających na celu zwalczanie problemu głodu i realizację milenijnych celów rozwoju promowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Na czwartek przewidziane są też: prezentacja i degustacja dwóch polskich produktów ze znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG): jabłek grójeckich i rogala świętomarcińskiego. Są to produkty wpisane do europejskiego systemu produktów regionalnych i tradycyjnych najwyższej jakości.

Światowe wystawy Expo uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie, organizowane od 1851 r. EXPO 2015 odbywa się pod hasłem "Wyżywienie planety, energia dla życia".

Od 1 maja do 31 października w Mediolanie prezentuje się niemal 150 państw oraz organizacji, które przedstawiają swoje osiągnięcia związane z przemysłem rolno-spożywczym. Wystawa ma też pełnić rolę edukacyjną w zakresie promowania zdrowego odżywiania, jak i poszukiwania sposobów rozwiązania problemu braku żywności w niektórych regionach świata. Organizatorzy spodziewają się nawet 20 milionów gości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM