Minister Sawicki jedzie do Chin. Będzie rozmawiał o eksporcie polskich jabłek

Autor: www.minrol.gov.pl/www.sadyogrody.pl 26 maja 2015 15:23

Minister Sawicki jedzie do Chin. Będzie rozmawiał o eksporcie polskich jabłek Marek Sawicki, minister rolnictwa; fot. PTWP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki rozpoczyna jutro trzydniową wizytę w Chińskiej Republice Ludowej. Celem wizyty jest między innymi podjęcie rozmów na temat wprowadzenia polskich jabłek na tamtejszy rynek.

- To kontynuacja starań Polski mających na celu szerszy dostęp polskich produktów rolno-spożywczych na tamtejszy rynek m.in. poprzez możliwość wznowienia sprzedaży do Chin polskiej wieprzowiny, a także rozpoczęcie eksportu jabłek - powiedział przed wylotem do Chin minister Marek Sawicki.

Podczas wizyty zaplanowane są rozmowy z  ministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej oraz udział Marka Sawickiego w „Pierwszym Seminarium Wysokiego Szczebla dot. Międzynarodowej Współpracy w zakresie Inspekcji i Kwarantanny Państw, położonych wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku”, które odbędzie się w Chongqing  w dniach 27-30 maja 2015 r. Seminarium jest organizowane przez Generalny Urząd Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ), które w Chinach odpowiada za dostęp zagranicznej żywności na tamtejszy rynek. Przy okazji seminarium planowane jest spotkanie z szefem AQSIQ ministrem Zhi Shuping. Będzie ono doskonałą okazją do omówienia trwających już prac nad procedurami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi, których finalizacja umożliwi dostęp do rynku chińskiego większej ilości polskich produktów spożywczych.

Ministrowi Markowi Sawickiemu będą towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktywnie promuje polską żywność na rynku chińskim. Na początku maja targi SIAL w Szanghaju odwiedziła wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk. Z kolei na wrześniowe targi Polagra w Poznaniu został zaproszony chiński minister rolnictwa.   

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM