Mimo wzrostu cen na rynek warzyw wciąż negatywnie oddziałuje embargo

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2016 08:12

Mimo wzrostu cen na rynek warzyw wciąż negatywnie oddziałuje embargo Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas

- Mimo wzrostu cen warzyw na rynek wciąż negatywnie oddziałuje embargo. Według danych Eurostatu w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2015/16 na rynki pozaunijne, polski eksport warzyw (CN07) zmniejszył się o 40 proc. rok do roku - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Sezon 2015/2016 na rynku warzyw jest zdecydowanie lepszy pod względem cenowym niż poprzedni. - Ceny warzyw gruntowych na rynek świeży w IV kwartale br. wzrosły od kilkadziesiąt proc. w porównaniu do zeszłego roku, a w niektórych przypadkach, takich jak kapusta biała czy też marchew - kilkukrotnie (2-3) w stosunku do roku poprzedniego - dodaje ekspert Bank BGŻ BNP Paribas. 

Według analityka, wzrost jest wynikiem zmniejszenia krajowej podaży i pewnej stabilizacji rynku po wprowadzonym w ubiegłym roku embargu. - Według GUS produkcja warzyw gruntowych w 2015 roku ukształtowała się na poziomie o 20 proc. niższym niż rok wcześniej. Wpływ na to miały mniej korzystne warunki pogodowe, w tym również sierpniowa susza - komentuje.

- Co więcej, niższe zbiory warzyw odnotowano także w przypadku wielu krajów europejskich, co także przekłada się na ceny w kraju. Według agencji informacyjnej AMI, średnio w Unii Europejskiej (UE-28) w bieżącym roku zbierze się o 8 proc. cebuli mniej niż w roku poprzednim. Jej ceny w Niemczech w IV kwartale 2015 r. były ponad dwukrotnie wyższe niż przed rokiem. Zbiory ziemniaków w krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Wlk. Brytania, Belgia i Holandia) mają być o ponad 11 proc. niższe w porównaniu do roku poprzedniego - twierdzi Dziwulski. 

Mimo wzrostu cen na rynek wciąż negatywnie oddziałuje embargo. - Według danych Eurostatu w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2015/16 na rynki pozaunijne, polski eksport warzyw (CN07) zmniejszył się o 40 proc. rok do roku. Widać to było w przypadku pieczarek, gdzie mniejsze wysyłki do Białorusi przełożyły się na spadek cen ostatnim kwartale 2015 r. Spadki cen odnotowano także w przypadku pomidorów spod osłon, na co przełożyła się wysoka podaż na rynkach Europy Zachodniej (Holandia, Hiszpania) - podsumował analityk Banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM