Mimo wysokich zapasów jabłek ich ceny sukcesywnie rosną

Autor: BGŻ BNP Paribas 15 lutego 2017 08:49

Mimo wysokich zapasów jabłek ich ceny sukcesywnie rosną fot. shutterstock

Według danych WAPA (Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek) zapasy jabłek w Polsce na dzień 1 stycznia 2017 r. wyniosły 1,22 mln t i były o 6% mniejsze w ujęciu rocznym. Oznacza to, że w grudniu upłynniono około 237 tys. t., wobec 195,5 tys. t w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli o 21% więcej - mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych banku BGŻ BNP Paribas

W grudniu zapasy zmniejszyły się o około 16% (m/m), co oznacza, że tempo upłynniania zapasów w grudniu 2016 roku było najszybsze w ostatnich pięciu sezonach.

- Pomimo wysokiej podaży jabłek na rynku krajowych ich ceny w ostatnich tygodniach wzrastają. Z analizy tygodniowych notować cen MRiRW wynika, że w styczniu br. średnio za kilogram jabłek deserowych w skupie płacono 0,95 zł, czyli o 2% więcej niż średnio w poprzednim miesiącu. Nadal jednak, w ujęciu rocznym ceny jabłek deserowych są niższe. W styczniu poprzedniego roku przeciętnie ceny skupu tych owoców kształtowały się na poziomie 1,08 zł/kg, co oznacza, że obecnie są one o 12% niższe w relacji rocznej - tłumaczy. 

Dodaje, że z kolei ceny skupu jabłek kierowanych do przetwórstwa w styczniu br. wzrosły o 2% w porównaniu z poprzednim miesiącem, a o 12% w ujęciu rocznym i osiągnęły poziom 0,34 PLN/kg. Ceny jabłek przemysłowych w bieżącym sezonie wspierane są między innymi przez wzrost eksportu zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ).

- Jak wynika z danych Eurostat w pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu (lipiec-październik) z Polski wyeksportowano ponad 102 tys. t ZSJ, czyli o 19% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Obserwowane ożywienie w handlu zagranicznym w bieżącym sezonie wynika między innymi ze zwiększenia popytu importowego ze strony Stanów Zjednoczonych na unijny koncentrat jabłkowy, który jest tańszy niż jego chiński odpowiednik - przyznaje.

Magdalena Kowalewska podkreśla, że czynnikiem wspierającym ceny jabłek na krajowym rynku jest również wzrost eksportu świeżych jabłek. - Według danych Eurostat, w pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu 2016/2017 wolumen eksportu jabłek z Polski wyniósł około 145 tys. t, co oznacza że zwiększył się o ponad 41% w relacji do analogicznego okresu poprzedniego sezonu - mówi. 

- Nadal jednak rynek jabłek znajduje się pod presją wysokiej podaży zarówno jabłek deserowych, jak i tych, które kierowane są do przetwórstwa, będącą konsekwencją rekordowo wysokich zbiorów. Dodatkowo w bieżącym sezonie zmniejszono limit owoców, które mogą zostać wycofane z rynku, co również może oddziaływać w kierunku spadku cen. Wydaje się, że obserwowane w ostatnich tygodniach nieznaczne wzrosty cen skupu mają charakter sezonowy, a to w jaki sposób ceny jabłek będą kształtowały się w kolejnych tygodniach będzie uzależnione od dalszego tempa upłynniania zapasów, a także dynamiki eksportu w drugiej połowie bieżącego sezonu - tłumaczy Kowalewska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM