Mechanizm wycofywania owoców zdestabilizował rynek wewnętrzny

Autor: PAP 16 grudnia 2015 12:43

Mechanizm wycofywania owoców zdestabilizował rynek wewnętrzny Producenci owoców skarżą się na zmniejszony popyt na jabłka deserowe w kraju i malejący eksport/ fot. shutterstock

Producenci owoców skarżą się na zmniejszony popyt na jabłka deserowe w kraju i malejący eksport. Sprzedaż spadła o połowę, a chłodnie są zapełnione w 90 proc. Problemy spowodowane są m.in. mechanizmem wycofywania owoców używanym w UE - pisze "Puls Biznesu".

W związku z rosyjskim embargiem na polskie jabłka Unia Europejska wdrożyła mechanizm polegający na ich odkupywaniu od producentów z przeznaczeniem do bezpłatnej dystrybucji. Maksymalnie można wycofać 30 ton z hektara. Średnia wydajność z hektara to 50-60 tys. ton.

Związek Sadowników RP ocenia, że obroty sadowników zmalały z powodu rosyjskiego embarga w ubiegłym roku o 1,3 mld złotych. O 20 proc. wzrosła natomiast krajowa konsumpcja jabłek w ramach akcji "na złość Putinowi". W 2015 roku popyt krajowy drastycznie zmalał i nie rekompensuje strat.

"Wygląda na to, że obdarowani nie jedzą dzięki temu więcej jabłek, lecz po prostu nie płacą za te, które wcześniej kupowali" - powiedział "Pulsowi Biznesu" szef Związku Sadowników.

Więcej czytaj w Pulsie Biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM