Mazowsze: Zahamowanie eksportu jabłek i spadki cen

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 20 marca 2017 16:14

Mazowsze: Zahamowanie eksportu jabłek i spadki cen fot. shutterstock

Sezon sprzedaży jabłek w pełni. Na Mazowszu ostatni tydzień przyniósł zahamowanie eksportu i spadki cen. To mało optymistyczna wiadomość dla sadowników, którzy trzymają jeszcze owoce w przechowalniach.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl w zeszłym tygodniu na Mazowszu - w rejonie grójeckim - eksport wyhamował, a ceny jabłek spadły. Wcześniej za owoce odmiany ‘prince’ otrzymać można było około 1,50 zł/kg, natomiast na koniec ostatniego tygodnia kosztowały tylko 1,30 zł/kg. ‘Szampion’ w zeszłym tygodniu kosztował około 1 zł/kg, natomiast wcześniej cena sięgała już 1,10 zł/kg.

Z czego to wynika? Jak mówi jeden z sadowników, jak tylko eksport zaczyna słabiej iść to handlowcy mają powód do obniżki. W kryzysie widać to jeszcze bardziej. Jak ukształtuje się eksport w bieżącym tygodniu jeszcze nie wiadomo. Z pewnością znów nabierze rozpędu, jednak nikt nie wie kiedy to nastąpi.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnie ceny skupu jabłek deserowych wynoszą 1.08 zł/kg. W województwie łódzkim średnie ceny wynoszą 1 zł/kg, natomiast w Małopolsce wahają się między 0,90-1,20 zł/kg. Na Mazowszu jabłka kosztują średnio 1,09 zł/kg, zaś na Podkarpaciu 1,05-1,25 zł/kg. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM