Mazowsze: Spadają ceny jabłek na eksport

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 19 marca 2016 15:37

Mazowsze: Spadają ceny jabłek na eksport Sytuacja na rynku jabłek deserowych jest coraz trudniejsza, zapasy wysokie, a ceny spadają/ fot. shutterstock

Jeszcze na początku roku można było usłyszeć optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży jabłek. Jednak sytuacja na rynku jabłek deserowych jest coraz trudniejsza, zapasy wysokie, a ceny spadają…

W tym roku eksperci branży podzielili się na optymistów, którzy twierdzili, że jabłka zostaną sprzedane, realistów zastanawiających się czy uda nam się je sprzedać i pesymistów, którzy uparcie twierdzili, że będzie problem z zagospodarowaniem jabłek po opłacalnych cenach.

W obecnej sytuacji, nawet najwięksi optymiści zaczynają się zastanawiać jak będzie przebiegała sprzedaż jabłek. A tego nie wie nikt. Większość sadowników – po zeszłorocznej nauczce – zdecydowała się przetrzymać jabłka w chłodniach, co w konsekwencji doprowadziło do rekordowych zapasów jabłek na poziomie 1,07 mln ton na początku lutego bieżącego roku.

Duże zapasy jabłek i brak podstawowego dla nas rynku zbytu doprowadziło do spadków cen jabłek. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu – w rejonie grójeckim – ceny zaczęły spadać. Jeszcze około tygodnia temu pułap cenowy wynosił 70-90 gr/kg. Teraz ceny zaczynają się już od 65 gr/kg, zaś trudno uzyskać 90 gr/kg jabłek.

Powodów do zadowolenia nie ma, a sadownicy twierdzą, że lepiej było pozbyć się jabłek od razu po zbiorze, kiedy to za kilogram jabłek swobodnie można było otrzymać 90 gr/kg bez dodatkowych kosztów.

Warto podkreślić, że w analogicznym sezonie rok temu jabłka zaczynały drożeć. Za 'Idareda' (70+) można było otrzymać średnio 99 gr/kg, za Szampiona (70+) 95 gr/kg. Golden Delicious (70+) w tym czasie kosztował 1,20 zł/kg, a Gala (70+) - 1,35 zł/kg. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM