Mazowsze: Ceny jabłek rosną. Dochodzą do 2 zł/kg

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 17 maja 2017 08:49

Mazowsze: Ceny jabłek rosną. Dochodzą do 2 zł/kg fot. A.Gwara-Tarczyńska

Mimo iż nikt nie spodziewał się rewelacji na rynku jabłek w bieżącym sezonie to ich ceny rosną. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu w rejonie warecko-grójeckim kilogram jabłek można sprzedać za 1,8-2 zł/kg.


Ceny jabłek w największym zagłębiu sadowniczym rosną. Jeszcze tydzień temu ceny jabłek oscylowały w granicach 1,5 zł/kg. Jednak pod koniec tygodnia wzrosły już do 1,8 - 2 zł/kg. 

Czym spowodowany jest taki stan rzeczy? Ciężko jednoznacznie określić. Być może ma to związek ze zwiększonym popytem, malejącymi zapasami albo z falą przymrozków. 

Jak wynika z zeszłotygodniowych danych IERiGŻ-PIB, ceny jabłek w poszczególnych województwach wahały się między 1,15-1,7 zł/kg. W woj. łódzkim średnia cena skupu jabłek wynosiła 1,32 zł/kg, zaś w Małopolsce 1,2-1,28 zł/kg. Na Mazowszu jabłka sprzedawane były średnio za 1,25 zł/kg, zaś na Podkarpaciu za 1,15-1,7 zł/kg. Średnia cena skupu jabłek wynosiła 1,32 zł/kg. Tydzień temu była nieco niższa (1,17 zł/kg).

Dane IERiGŻ-PIB wskazują na wyraźny wzrost cen jabłek w porównaniu do zeszłego roku kiedy to średnio skupowane były za 1 zł/kg.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM