Mazowsze: Ceny jabłek nadal niskie, popyt eksportowy nieco większy

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 lutego 2016 16:28

Mazowsze: Ceny jabłek nadal niskie, popyt eksportowy nieco większy Chociaż zainteresowanie eksportem jest nieco większe niż w połowie stycznia to ceny pozostawiają wiele do życzenia/ fot. sadyogrody.pl

Póki co sadownicy nie mają powodów do zadowolenia. Chociaż zainteresowanie eksportem jest nieco większe niż w połowie stycznia to ceny jabłek pozostawiają jeszcze wiele do życzenia. Ponadto, zapasy jabłek w Polsce również nie pozostawiają złudzeń – łatwo nie będzie.

Ceny jabłek na eksport w styczniu wynosiły średnio 0,93 zł/kg. Odmiany takie jak Idared sprzedawane były za 0,90 zł/kg, Gala za 1,54 zł/kg a ceny Goldena wynosiły średnio 1,35 zł/kg. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu w rejonie grójeckim jabłka są średnio sprzedawane za 0,70-0,90 zł/kg w zależności od odmiany i wielkości owoców. Nieco droższe są odmiany bardziej pożądane. Mimo, że zainteresowanie eksportem ze strony kupców jest nieco większe to ceny są drastycznie niskie. Tym bardziej, że jabłka przemysłowe w okresie zbiorów kosztowały około 0,50 zł/kg.

Jest szansa na wzrost cen? Przedstawiciele branży nie spodziewają się wzrostu cen w miesiącach wiosennych, tak jak to miało miejsce rok temu. Nie również ku temu przesłanek, zwłaszcza, że zapasy jabłek w Polsce są rekordowo duże. Według danych WAPA wynosiły 1,3 mln ton i były 0 1,5 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM