Mazowsze: Ceny jabłek na eksport stabilne

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 23 marca 2016 13:46

Mazowsze: Ceny jabłek na eksport stabilne Po zeszłotygodniowych spadkach cen na Mazowszu, ten tydzień nie przyniósł poprawy. / fot. shutterstock

Coraz trudniej usłyszeć optymistyczne prognozy dotyczące sprzedaży jabłek. Po zeszłotygodniowych spadkach cen na Mazowszu, ten tydzień nie przyniósł poprawy. Poziomy cenowe w dalszym ciągu pozostają na niskich poziomach.

W zeszłym roku branża sadownicza cieszyła się, że udało się zagospodarować wszystkie jabłka. Sadownicy, którzy zdecydowali się na przetrzymanie owoców w chłodniach nawet na tym zarobili. Ten rok zapowiada się mniej optymistycznie. W analogicznym okresie rok temu, ceny sukcesywnie rosły a zapasy malały.

Jak się okazuje, zamknięcie dla polskich jabłek rosyjskiego rynku, niszczenie przez rosyjskie służby owoców pochodzących z krajów objętych embargiem i wzmożone kontrole na tamtejszym rynku powodują załamanie na polskim rynku jabłek.

Ponadto, Białoruś zaostrza kontrole graniczne i przechwytuje nielegalne transporty. W ostatnich tygodniach służby zarekwirowały 270 ton owoców i warzyw, które miały tranzytem przez Białoruś trafić do Rosji.

Owoców w przechowalniach mamy jeszcze dużo. Według WAPA na początku lutego w polskich chłodniach było jeszcze około 1,07 mln ton jabłek. Jednak jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl coraz więcej sadowników decyduje się na sprzedaż jabłek, bo – jak twierdzą – nie ma przesłanek do wzrostów cen. Faktycznie ich nie ma. Aby tak się stało konieczna by była znaczna poprawa w eksporcie.

Obecnie ceny jabłek na Mazowszu wahają się między 65-90 gr/kg. Według oficjalnych cenników rynków hurtowych, jabłka kosztują około 1-1,5 zł/kg. Jednak ogromna ilość jabłek buduje niezdrową konkurencję i obniżanie cen. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM