Maliszewski: Trzeba pilnie powstrzymać spadek cen na rynku jabłek (wideo)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 12 stycznia 2018 10:31

Maliszewski: Trzeba pilnie powstrzymać spadek cen na rynku jabłek (wideo) Poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej/ fot. PTWP

- Z reguły początek stycznia to moment, kiedy lawinowo rusza eksport jabłek. Dziś niestety takiej sytuacji nie widzimy. Narasta frustracja wśród sadowników - mówi poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

- Sadownicy byli pełni optymizmu jeśli chodzi o poziom cen jabłek. Mniejsze zbiory nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, dawały nadzieję na osiągnięcie wyższych cen. Niestety obecna sytuacja nie jest satysfakcjonująca dla sadowników, zwłaszcza, że w niektórych odmianach obserwujemy spadek cen.  Na domiar złego, jabłka wyjmowane z chłodni są często niskiej jakości, co spowodowane jest anomaliami pogodowymi w tym sezonie - mówi Mirosław Maliszewski.

Poseł Maliszewski zauważył także, że spadają także ceny jabłek do przetwórstwa. 

- Pewną nadzieją na poprawę sytuacji jest mechanizm wycofania owoców z rynku. Jednak na razie nie możemy doczekać się rozpoczęcia naboru wniosków. Trzeba pilnie powstrzymać spadek cen - dodaje.

- Mamy nadzieję, że w krajach europejskich, gdzie przechowalnictwo jabłek nie jest rozwinięte na dużą skalę, ruszy import i wzrośnie zapotrzebowanie na jabłka. Mam tu na myśli kraje Europy Południowo-Wschodniej - mówi szef Związku Sadowników RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM