Maliszewski: Przezwyciężymy negatywne skutki embarga

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 24 kwietnia 2015 09:23

Maliszewski: Przezwyciężymy negatywne skutki embarga Poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP; fot. sadyogrody.pl

Polska jest pierwszym na świecie eksporterem jabłek i ich największym w Europie producentem - mówił poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, na spotkaniu prasowym zorganizowanym podczas konferencji naukowej "Innowacyjne Technologie dla Polskiego ogrodnictwa".

- Wszyscy sadownicy i ogrodnicy wiedzą, że nie mielibyśmy tej pozycji, gdyby nie działalność Instytutu Ogrodnictwa, opracowana przez prof. Szczepana Pieniążka technologia produkcji, a kontynuowana przez kolejnych dyrektorów i pracowników naukowych Instytutu – zaznaczył Maliszewski.

Podkreślił, że obecnie Polska jest konkurencyjna na rynku światowym pod względem produkcji, oferując różne odmiany jabłek, ale również innych owoców, tj. borówki czy truskawki. - Okazało się, że prawdopodobnie przezwyciężymy negatywne skutki embarga. W przypadku pewnych gatunków czy odmian widoczny jest wzrost cen - dodał.

Zdaniem Maliszewskiego nowe rynki zbytu, także te egzotyczne są dobrą prognozą na przyszłość dla sadowników czy eksporterów. - Jest jeszcze spora perspektywa przed polskimi producentami owoców, nie tylko w zakresie zwiększenia produkcji, ale również umocnienia pozycji pierwszego na świecie eksportera jabłek. Może uda nam się wreszcie uzyskać atrakcyjne ceny odpowiadające jakości polskich owoców i nad tym musimy pracować - zaznaczył prezes Związku Sadowników RP.

- Wydaje się, że sezon zakończy się dużo pomyślniej niż wydawało się to w sierpniu. Polscy sadownicy nie wyrzucili jabłek, a zagospodarowali je we właściwy sposób. Rynek pokazał, że Polska znacznie lepiej poradziła sobie z embargiem, aniżeli Rosja z możliwością zaopatrzenia się z innych źródeł niż Polska - poinformował Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM