Maliszewski: Otwarcie rynku amerykańskiego ważne dla sadowników

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 grudnia 2015 16:21

Maliszewski: Otwarcie rynku amerykańskiego ważne dla sadowników Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

- Umowa ze Stanami Zjednoczonymi czy z Kanadą, zakładając, że zakończy się pełną liberalizacją, nie jest dla naszego środowiska zagrożeniem a szansą. Nie przegramy rywalizacji z amerykańskimi jabłkami na rynku rosyjskim czy europejskim - mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł na targach Hort Technika Kielce 2015.

- Być może wygramy tą rywalizację na otwierających się coraz szerzej rynkach azjatyckich. Otwarcie rynku amerykańskiego jest również potrzebne do tego żebyśmy docierali do niego z produktami przetworzonymi, takimi jak np. koncentrat jabłkowy - mówił. 

Jak mówił Maliszewski, w końcówce ubiegłego sezonu, objętego embargiem ceny poszybowały w górę. - Jednym z elementów obok mechanizmów pomocowych z Unii Europejskiej był eksport koncentratu do Stanów Zjednoczonych. Dlatego tak ważne jest dla nas otwarcie rynku amerykańskiego. Nasi producenci nie powinni obawiać się tej umowy - skomentował prezes Związku Sadowników RP. 

TTIP jest daleko idącym porozumieniem negocjowanym obecnie między Komisją Europejską (w imieniu państw członkowskich UE) a rządem USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM