Maliszewski: Oczekiwane korzyści z umów TTIP i CETA mogą okazać się fikcją (video)

Autor: PM, www.portalspozywczy.pl 04 października 2016 11:21

Maliszewski: Oczekiwane korzyści z umów TTIP i CETA mogą okazać się fikcją (video) Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej/ fot. PTWP

Jak potwierdza poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, negocjowane przez KE umowy handlowe z USA (TTIP) oraz Kanadą (CETA) mogą nie przynieść większych korzyści polskim rolnikom i sadownikom. Dodatkowo te grupy obawiają się napływu towarów z tych krajów do Unii.

Unia Europejska negocjuje umowy handlowe z Kanadą (CETA) oraz USA (TTIP).

- Polscy rolnicy mają obawy, że partnerstwa te mogą spowodować zwiększoną konkurencję i napływ towarów z tych krajów w obszar UE, w tym do Polski. Jednak w sektorze owoców i warzyw to ryzyko jest dużo mniejsze, raczej nie przegramy tej konkurencji. Liczyliśmy jednak na to, że umowy spowodują, że nasze produkty będą masowo wyjeżdżały do Kanady i USA, a te rynki – chociaż w części – zastąpią nam utratę Rosji – komentuje Mirosław Maliszewski.   

Jak dodaje, Związek Sadowników RP ma obawy, że Stany Zjednoczone i Kanada będą stosować pozataryfowe ograniczenia, czyli stawek celnych nie będzie, będzie można eksportować, ale będą postawione takie wymagania – jak np. wysokie normy dotyczące pozostałości niektórych środków ochrony roślin. - To mogłoby spowodować, że owoce czy warzywa i tak nie wjadę na rynek amerykański czy kanadyjski – dodaje Maliszewski.

- Amerykanie komunikują swoim sadownikom, aby nie bali się eksportu z Polski czy UE, ponieważ władze nie pozwolą, aby ten eksport przekroczył 15-16 tys. ton jabłek rocznie – mówi poseł.

Dodaje, że najlepszym dowodem na to jest Kanada. - Już od około roku możemy sprzedawać eksportować jabłka do Kanady, ale na razie wyjechało tam dopiero kilkaset ton tych owoców – przyznaje Mirosław Maliszewski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM