Maliszewski o sytuacji na rynku jabłek i nauce wynikającej z embarga

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 29 marca 2016 10:19

Maliszewski o sytuacji na rynku jabłek i nauce wynikającej z embarga Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

– Nie sztuką jest wyprodukować jabłka, choć to jest podstawą. Sztuką jest ten produkt sprzedać a jeszcze większą - sprzedać po atrakcyjnych cenach, aby można było inwestować w gospodarstwa, odtwarzać produkcję, uczestniczyć w tym wyścigu o światowy rynek – mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL) podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Doskonale wiemy, że embargo jest wynikiem działań politycznych a nie gospodarczych. Nasz partner wschodni ma to do siebie, że lubi oddziaływać politycznie na gospodarkę i gospodarczo na politykę. Na pewno tego w następnych latach nie unikniemy – dodał.

Od 1 sierpnia 2014 roku funkcjonujemy w formule zakazu bezpośredniej sprzedaży do Federacji Rosyjskiej. - W związku z tym jest to determinant naszych działalności w kolejnych sezonach. W moim odczuciu te zawirowania powinny się zakończyć – apelował Maliszewski.

Jak mówił, Polska jest jednym z trzech największych producentów jabłek na świecie, po Chinach które produkują 38 mln, po Stanach Zjednoczonych które produkują miedzy 4-5 mln ton jabłek. Jesteśmy trzecim producentem i tę pozycję umacniamy – podkreślił.

Chociaż mówi się głównie o jabłkach to jednak niemal każdy gatunek owoców w Polsce cechuje się wzrostem nasadzeń, wydajności. Dynamika produkcji jest raczej rozwojowa niż w fazie recesji.

- Jesteśmy po Chinach i po Stanach zjednoczonych na 3 miejscu jeśli chodzi o produkcję jabłek z wyraźną tendencją do tego, aby stać się 2 producentem na świecie. Niektórzy eksperci mówią, że już dzisiaj potencjał polskich sadów jabłoniowych pozwala mieć przypuszczenia że niedługo to będzie ponad 4 mln ton jabłek i być może zdobędziemy miejsce drugiego producenta jabłek na świecie. Tym bardziej, że nie widzimy pod tym względem konkurenta. Co prawda rozwijają się takie kraje jak Turcja czy Iran, ale nadal nie jest to ta dynamika, która jest w Polsce obserwowana – komentował Maliszewski.

Jego zdaniem trzeba zwrócić uwagę na ten sadowniczy, handlowy świat. - W obrocie jest około 8,5 mln jabłek z tych wyprodukowanych 70 mln ton, czyli stosunkowo niewiele. Raczej jabłka spożywane są w krajach wytwarzania a te 8,5 mln ton znajduje się w międzynarodowym obrocie. Patrząc na mapę sadowniczą świata można zauważyć, że duża większość obrotu jabłkami ma charakter lokalny, jeszcze nie globalny, co na pewno się zmieni – mówił Maliszewski.

Główny obszar handlu jabłkami to Europa. Następują także wymiany międzykontynentalne jabłkami: głównie między Europą a Ameryką Południową, Ameryką Południową czy Australią i Azją. Eksport funkcjonuje też w obszarze Europa-Afryka ale ma raczej niewielkie rozmiary. A więc zasadnicza część tego eksportu to eksport w obszarze Europy i my w tym centrum światowego handlu jabłkami się znajdujemy, jako trzeci na świecie producent a w tym obszarze największy producent. To jest też czynnik, który powinniśmy w swoich decyzjach brać pod uwagę – tłumaczył.

Jak twierdzi Mirosław Maliszewski, handel jabłkami ma charakter lokalny rzadko to się odbywa między kontynentami, jednak to się dynamicznie zmienia. - Międzypaństwowe systemy gospodarcze znoszą wzajemne bariery handlowe. Nam najbardziej znanym takim organizmem gospodarczym jest Unia Europejska, ale z boku powstaje konkurencyjny i już funkcjonuje w obszarze 3 państw: Białorusi, Rosji i Kazachstanu a jest to Unia Celna, która ma się rozszerzać. Funkcjonuje na świecie także NAFTA - porozumienie między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Podobne programy działają w krajach dalekiej Azji z dominacją Chin czy w krajach Oceanii. To wszystko wskazuje, że wymiana handlowa na świecie ma tendencje liberalizacji. Kraje się raczej otwierają na import i eksport niż zamykają na jedno i drugie. W tym musimy upatrywać nadzieje na sukces niż utożsamiać się, że to będzie porażka dla Polski – podkreślił.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM