Maliszewski na VIII FRSiH: Mimo embarga, trzeba podtrzymywać dobre relacje z Rosją

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 05 listopada 2015 10:11

Maliszewski na VIII FRSiH: Mimo embarga, trzeba podtrzymywać dobre relacje z Rosją Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. żelazna studio

- Warto podtrzymywać pozytywne relacje z Rosją bo kiedyś, jeśli embargo się zakończy, warto do nich wrócić - mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł, podczas debaty "Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu", na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Poseł Maliszewski podkreślił, że nadal trzeba dbać o dobre relacje z Rosją. - Na targach w Pekinie, dużą część hali zajmowały firmy importowe. Rosja nie jest w stanie poradzić sobie z brakami, jakie stanowią produkty objęte embargiem. Trzeba podtrzymać rynek rosyjski jako podstawowy, jednak równolegle należy szukać nowych, alternatywnych rynków – dodał.

Według niego, zbyt dużej alternatywy dla polskich jabłek bez rynku rosyjskiego w tej chwili nie ma. - Jednak nie tylko rosyjskie embargo wymusiło na nas działania mające na celu poszukiwanie nowych rynków zbytu. Realizujemy akcje promocyjne w Emiratach Arabskich i Chinach. Chiny do tej pory były dosyć hermetycznym krajem. Jednak podczas rozmów prowadzonych z Chinami stwierdziliśmy, że ten rynek jest w stanie wchłonąć 500 tys. ton jabłek. Mało tego, poprzez urozmaicenie oferty o polskie jabłka mogłaby wzrosnąć konsumpcja wśród chińskich konsumentów – zaznaczył Maliszewski.

- Patrząc na mapę sadowniczą i importową świata, nasze działania idą w kierunku azjatyckim. Jednak, aby zdobyć nowe rynki musimy podtrzymać konkurencyjność cenową. Powinniśmy ją wykorzystywać ale nie za najniższą cenę – mówił poseł Mirosław Maliszewski.

- Polscy sadownicy są na dobrej drodze do osiągnięcia sukcesu. Jeśli zauważyli, że trzeba podjąć konkretne działania, aby na tym zarobić, to z całą pewnością je podejmą – podsumował Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM