Maliszewski na FRSiH: Sadownicy podążają za trendami na rynku żywności

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 20 października 2016 08:55

Maliszewski na FRSiH: Sadownicy podążają za trendami na rynku żywności Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej/ fot. Żelazna Studio

- Żywność bez chemii, bądź wyprodukowana przy niewielkim jej udziale zyskuje na znaczeniu nie tylko w Polsce, ale i innych krajach europejskich. Konsumenci zaczynają taką żywność doceniać – powiedział Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, podczas debaty „Nie tylko embargo. Wyzwania branży owocowo-warzywnej”, w ramach IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016.

- Produkcja ekologiczna jeszcze na dzień dzisiejszy przy gatunkach, a zwłaszcza odmianach, które powszechnie są uprawiane w naszym kraju nie jest łatwa, ale sadownicy czy producenci innych owoców widzą ten trend prozdrowotności i "powrotu do natury" – jeżeli pojawi się na te produkty większe zapotrzebowanie – w tym kierunku innowacyjności z pewnością będą zmierzać – zaznaczył Maliszewski.

- Innowacyjnym gatunkiem, który jakiś czas temu wszedł powszechnie do uprawy jest borówka amerykańska. Obecnie dużo mówi się o świdośliwie czy jagodzie kamczackiej, ale jeszcze trochę czasu upłynie zanim pojawi się większe zapotrzebowanie rynku na owoce tych gatunków – dodał.

W opinii prezesa Związku Sadowników RP, trendy prozdrowotne zostaną podtrzymywane i konsumenci w dalszym ciągu będą zwracać ogromną uwagę na jakość zakupionych produktów.

- Wskutek braku możliwości sprzedaży do Rosji czynimy ogromne starania, aby tą stale rosnącą produkcję owoców ulokować w innych krajach po atrakcyjnych cenach. Na nowe rynki wchodzimy z odmianami, które są akceptowane przez odbiorców, ale również trzeba kontynuować działania promocyjne, by uświadomić zagranicznym konsumentom, że nasz produkt jest zdrowy i atrakcyjny – mówił Maliszewski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM