Maliszewski na FRSiH: Musimy jakoś przetrwać do kolejnego sezonu

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 21 października 2016 10:00

Maliszewski na FRSiH: Musimy jakoś przetrwać do kolejnego sezonu irosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP/ fot. Żelazna Studio

- Przy obecnym poziomie cen za jabłka wielu sadownikom będzie bardzo trudno przetrwać do kolejnego sezonu. Aby wyprodukować odmiany jabłek wymagane na rynek Chin, Wietnamu, Indii, Arabii Saudyjskiej, czy – zdecydowanie bliżej – krajów Europy Zachodniej trzeba ponieść określone nakłady - mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP podczas debaty „Nie tylko embargo. Wyzwania branży owocowo-warzywnej”, w ramach IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016.

Prezes Związku Sadowników RP podczas debaty podtrzymał swoją wypowiedź ze Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, że każdy dzień trwania rosyjskiego embarga to ogromna strata dla polskiego rolnictwa, ale także dla gospodarki Rosji i całej Unii Europejskiej.

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego rosyjski zakaz nie został wprowadzony w wyniku nieprawidłowości po naszej stronie produkcyjnej (pozostałości środków ochrony roślin, szkodniki czy choroby kwarantannowe). - Embargo ma tylko i wyłącznie wymiar polityczny i jest efektem na zapowiadane sankcje i politykę, którą Unia Europejska stosowała wobec Rosji – podkreślał.

- Przed 2014 rokiem na rynek rosyjski w sezonie różnymi drogami docierało nawet 1 mln ton jabłek z Polski. Na dzień dzisiejszy stale rosnącą produkcję owoców trzeba zagospodarować w inny sposób - dodał.

W opinii Maliszewskiego, pewnym rodzajem wsparcia był mechanizm wycofywania, lecz propozycje, które padły na tegoroczny sezon i zapowiadane działania na kolejne tygodnie i miesiące są niesatysfakcjonujące.

- Nie tylko sadownicy, ale również grupy producenckie czy firmy handlowe muszą jakoś przetrwać do kolejnego sezonu. Próbujemy otwierać nowe rynki i dywersyfikować produkcje, aby przeciwdziałać tym negatywnym skutkom embarga, ale nie da się wyprodukować dobrej jakości owoców, ani podążać za innowacjami sprzedając jabłka z poprzedniego sezonu za 50 gr/kg – mówił prezes Związku Sadowników RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM