Maliszewski: Mijający sezon jabłkowy był jednym z gorszych, jednak lepszy niż się spodziewaliśmy (video)

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 11 lipca 2017 09:08

Maliszewski: Mijający sezon jabłkowy był jednym z gorszych, jednak lepszy niż się spodziewaliśmy (video) Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

Można śmiało stwierdzić, że mijający sezon jabłkowy był jednym z gorszych, jednak lepszy niż się spodziewaliśmy - zwłaszcza w kontekście braku możliwości sprzedaży do Rosji – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

- Tegoroczny sezon jabłkowy był tradycyjnie sezonem bardzo trudnym przede wszystkim przez skutki rosyjskiego embarga i brak możliwości eksportowania naszych produktów na rynek rosyjski. Na początku sezonu zauważyć można było znacznie mniejsze dochody. Druga rzecz to liczne klęski żywiołowe, szczególnie gradobicie, które pogorszyło jakość owoców - tłumaczy. 

Maliszewski przyznaje, że druga część sezonu okazała się  trochę lepsza dla producentów. Ceny były nieco wyższe niż w okresie jesiennym.

- Najbliższy sezon z pewnością będzie łatwiejszy dlatego, że zbiory będą mniejsze. Jednak o poziomie cen będzie decydował eksport, możliwość wysyłki na rynki zewnętrzne i możliwości zakupowe konsumentów - mówi. 

Sadownicy jeszcze nie nauczyli się funkcjonować w formule embarga. - Zakaz eksportu do Rosji nadal odciska negatywne skutki. Wystarczy popatrzeć na średnie wieloletnie ceny jakie uzyskujemy. Po wprowadzeniu embarga ceny spadły nawet o 30-40 proc. samych jabłek, nie mówiąc już o innych gatunkach - dodaje prezes Związku Sadowników RP. 

Maliszewski przyznaje, że w dalszym ciągu trwa poszukiwanie nowych miejsc sprzedaży jednak nie łatwo jest zastąpić rynek rosyjski jakimkolwiek innym rynkiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM