Maliszewski: Embargo było kubłem zimnej wody, ale też zachętą do rozwoju

Autor: www.sadyogrody.pl 19 listopada 2015 10:21

Maliszewski: Embargo było kubłem zimnej wody, ale też zachętą do rozwoju Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

- Do tej pory w światowym imporcie owoców i warzyw dominowała Rosja. Dla polskich sadowników embargo z jednej strony było kubłem zimnej wody, ale także zachętą do rozwijania nowych rynków. Embargo nas uświadomiło, że trzeba kontynuować inwestycje w jakość owoców - powiedział poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, podczas kongresu „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” na debacie inauguracyjnej zatytułowanej „Przyszłość polskiego rolnictwa – co i komu będzie się opłacać produkować”?

- W polskim rolnictwie i sadownictwie dobre jest to, że jesteśmy konkurencyjni. Wypychamy z zagranicznych rynków innych producentów – dodaje Mirosław Maliszewski.

Jak podkreśla, to rynek i konsument decyduje o zakupach. – Mamy dobre produkty, które są nie tylko chętnie kupowane w Polsce, ale także wygrywają międzynarodową konkurencję. Wspólna sprzedaż poprzez grupy producenckie to także nasz wspólny sukces – podkreśla poseł Maliszewski.

W dziedzinie sadownictwa i warzywnictwa jest też sporo do zrobienia. Chodzi o relacje między przetwórcami i producentami. - Trzeba się wiązać trwałymi umowami, aby plantatorzy mogli sprawnie planować produkcję – dodaje.

Prezes Związku Sadowników RP skomentował także sytuacje rynkową związaną z rosyjskim embargiem. - Nie jesteśmy w stanie zastąpić Rosji jednym czy dwoma nowymi rynkami azjatyckimi. Rosja nadal będzie największym importerem owoców i warzyw. A handel będzie związany z sytuacją polityczną w Europie i na świecie – komentuje Mirosław Maliszewski.

- Bez możliwości dotarcia na rynek rosyjski, nie jesteśmy w stanie przestawić produkcji tak, aby spełniała wymagania rynków azjatyckich – podsumował.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM