Maliszewski: ASF przekłada się na wizerunek polskich owoców i warzyw za granicą

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 03 listopada 2016 10:19

Maliszewski: ASF przekłada się na wizerunek polskich owoców i warzyw za granicą Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP/ fot. Żelazna Studio

- Powinniśmy stale umacniać pozytywny wizerunek polskiej żywności na rynkach zagranicznych. Każde "nadszaprnięcie" tej opinii stawia pod znakiem zapytania eksport polskich owoców i warzyw – mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, podczas debaty „Nie tylko embargo. Wyzwania branży owocowo-warzywnej”, w ramach IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016.

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, ASF przekłada się na wizerunek polskiej żywności za granicą. – W krajach takich jak Chiny, żywność z Polski czy z Unii Europejskiej kojarzona jest o ile nie z żywnością ekologiczną, to na pewno z  żywnością bardzo wysokiej jakości, czyli bezpieczną dla konsumenta i wyprodukowaną przy mniejszym udziale środków ochrony roślin – powiedział prezes Związku Sadowników RP.

- Dlatego każde "nadszarpnięcie" tej opinii stawia pod znakiem zapytania eksport polskiej żywności, a tym bardziej jest okazją do zastanowienia się potencjalnych odbiorców, jak przebiega proces produkcji owoców i warzyw w naszym kraju – mówił Maliszewski.

W jego opinii, powinniśmy przez cały czas umacniać pozytywny wizerunek polskiej żywności na rynkach zewnętrznych. – Ostatnie wydarzenie w szwedzkiej sieci supermarketów, dotyczące stwierdzenia przekroczonych norm pozostałości pestycydów w polskich jabłkach,  zostało odnotowane również w Chinach – dodał.

Przypomnijmy, amerykański pomór świń nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka - jedynie dla zwierząt. W sumie w Polsce od momentu pojawienie się wirusa tj. od połowy 2014 r. zanotowano 119 przypadku tej choroby u dzików i 23 ogniska u świń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM