Lubelskie: Większośc sadowników ma kłopot ze sprzedażą jabłek

Autor: Agrobiznes w TVP 28 września 2016 08:52

Lubelskie: Większośc sadowników ma kłopot ze sprzedażą jabłek Z powodu niskich cen sadownicy nie zbierają jabłek przemysłowych. To odbija się na równie słabych cenach jabłek deserowych. / fot. shutterstock

Z powodu niskich cen sadownicy nie zbierają jabłek przemysłowych. To odbija się na równie słabych cenach jabłek deserowych. Wydawałoby się, że skoro w punktach skupu jabłka są tanie to i w sklepach tańsze być powinny. Obniżek jednak nie widać, a sadownicy dostają za kilogram nawet trzykrotnie mniej niż rok temu – informuje Agrobiznes w TVP.

Kłopot ze sprzedażą ma większość sadowników z województwa lubelskiego, ponieważ głównym rynkiem zbytu była dla nich Rosja. Póki co producenci jabłek wstrzymują się ze sprzedażą owoców do przetwórni bo te płacą 20 gr/kg. W ubiegłym roku przetwórcy płacili 70 gr/kg. Obecna sytuacja to między innymi skutek ubiegłorocznych nadwyżek owoców. Jabłkowy pat odczuwają nie tylko sadownicy indywidualni ale również grupy producenckie.

Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że tegoroczne zbiory wyniosą około 3,5 mln ton jabłek. To więcej niż potrafimy zagospodarować. Sadownicy już teraz zapowiadają, że większość owoców pozostanie na drzewach.  

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM