Kujawsko-pomorskie: Sadownicy tegoroczny sezon uważają za stracony

Autor: strefaagro.pl 19 września 2016 08:17

Kujawsko-pomorskie: Sadownicy tegoroczny sezon uważają za stracony Największe problemy mają producenci jabłek / fot. shutterstock.com

Niektórzy sadownicy stracili część owoców, ale nie wpłynęło to na podniesienie cen w punktach skupu. Największe problemy mają producenci jabłek – podał serwis strefaagro.pl.

Jak mówi Zdzisław Mucha, sadownik z podbydgoskiego Wtelna, za kilogram śliwek łowickich płacono w tym roku w skupach około złotówki. - Biorąc pod uwagę fakt, że za zerwanie kilograma trzeba było zapłacić 30-35 gr, dla sadownika zostało nieco ponad 60 gr. A przecież trzeba jeszcze odliczyć koszty ochrony sadu, nawożenia, robocizny – dodaje.

Inny z wteleńskich sadowników - Wojciech Klimkiewicz - ma przede wszystkim jabłonie. - Jabłka sprzedajemy w tym roku poniżej kosztów produkcji – twierdzi sadownik. - Za kilogram tych owoców odbiorcy płacą około złotówki (za jabłka konsumpcyjne) i tylko około dwudziestu groszy za kilogram jabłek do przetwórstwa.

Sadownicy mają nadzieję, że w przyszłym roku sytuację rozładuje nieco eksport polskich jabłek m.in. do Chin. Jednak ten sezon uważają już za stracony.

Czytaj więcej na strefaagro.pl.

 

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI