Kujawsko-pomorskie: Sadownicy tegoroczny sezon uważają za stracony

Autor: strefaagro.pl 19 września 2016 08:17

Kujawsko-pomorskie: Sadownicy tegoroczny sezon uważają za stracony Największe problemy mają producenci jabłek / fot. shutterstock.com

Niektórzy sadownicy stracili część owoców, ale nie wpłynęło to na podniesienie cen w punktach skupu. Największe problemy mają producenci jabłek – podał serwis strefaagro.pl.

Jak mówi Zdzisław Mucha, sadownik z podbydgoskiego Wtelna, za kilogram śliwek łowickich płacono w tym roku w skupach około złotówki. - Biorąc pod uwagę fakt, że za zerwanie kilograma trzeba było zapłacić 30-35 gr, dla sadownika zostało nieco ponad 60 gr. A przecież trzeba jeszcze odliczyć koszty ochrony sadu, nawożenia, robocizny – dodaje.

Inny z wteleńskich sadowników - Wojciech Klimkiewicz - ma przede wszystkim jabłonie. - Jabłka sprzedajemy w tym roku poniżej kosztów produkcji – twierdzi sadownik. - Za kilogram tych owoców odbiorcy płacą około złotówki (za jabłka konsumpcyjne) i tylko około dwudziestu groszy za kilogram jabłek do przetwórstwa.

Sadownicy mają nadzieję, że w przyszłym roku sytuację rozładuje nieco eksport polskich jabłek m.in. do Chin. Jednak ten sezon uważają już za stracony.

Czytaj więcej na strefaagro.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM