Kryzys w branży sadowniczej. Ceny jabłek nadal drastycznie niskie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 19 kwietnia 2016 16:02

Kryzys w branży sadowniczej. Ceny jabłek nadal drastycznie niskie Niektóre chłodnie po otwarciu rozczarowały producentów, bo okazało się, że jabłka uległy chorobom przechowalniczym / fot. sadyogrody.pl

Na rynku jabłek stagnacja. Zarówno ceny jak i popyt na jabłka pozostają na niskich poziomach. Sadownicy decydują się na otwieranie przechowalni, bo – jak sami twierdzą – nie ma już na co czekać. Jednak niektóre chłodnie po otwarciu rozczarowały producentów, bo okazało się, że jabłka uległy chorobom przechowalniczym.

Według WAPA na początku marca zapasy jabłek w polskich chłodniach osiągnęły wolumen 840 tys. ton. Jednak sytuacja w kwietniu może się diametralnie zmienić, ponieważ jabłka uległy chorobom przechowalniczym i duża część z nich nadaje się tylko do przetwórstwa.

Jednak pomimo braku dobrych jakościowo jabłek nie widać większego zapotrzebowania na owoce. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl ceny jabłek nadal pozostają na drastycznie niskich poziomach i wahają się między 0,70-1,0 zł/kg. Za piękne, duże jabłka odmiany ‘prince’ otrzymać można nieco więcej – 1,2 zł/kg.

Sytuacja na rynku jabłek nie napawa optymizmem, tym bardziej, że na wiosnę rosną wydatki związane z ochroną sadów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM