Kryzys na rynku jabłek. Ceny ciągle niskie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 09 kwietnia 2016 14:40

Kryzys na rynku jabłek. Ceny ciągle niskie Rosyjskie embargo dopiero w bieżącym sezonie naprawdę może dać o sobie znać. Ceny jabłek są niskie, dużego zainteresowania nie ma a i perspektyw na poprawę sytuacji brak / fot. shutterstock

Na rynku jabłek spokój. Co prawda ceny za owoce nie rosną, ale i nie spadają. Jednak czy to powód do zadowolenia? Z pewnością nie dla sadowników, którzy zaczynają liczyć straty.

Rosyjskie embargo dopiero w bieżącym sezonie naprawdę może dać o sobie znać. Ceny jabłek są niskie, dużego zainteresowania nie ma a i perspektyw na poprawę sytuacji brak. Prognozy ekspertów branży póki co – niestety – sprawdzają się i nikt już nie liczy na znaczy wzrost cen, choć przed sadownikami jeszcze trzy miesiące solidnego handlu.

Większość z nich już teraz decyduje się na otwieranie przechowalni i sprzedawanie plonów. Taka postawa nie dziwi, tym bardziej, że od stycznia bieżącego roku ceny nie wykazują tendencji wzrostowych, zaś rosną wydatki związane z ochroną sadów.

Na Mazowszu – w rejonie grójeckim – ceny jabłek na eksport od dłuższego czasu pozostają na stabilnych poziomach. Za kilogram jabłek trzeba zapłacić około 80-90 gr/kg. Nieco więcej otrzymać można za odmiany nieco bardziej pożądane – ponad 1 zł/kg. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM